Reklama

Przemysław Czarnek, minister edukacji z wizytą nieopodal powiatu kolbuszowskiego. Mówił o nauce ukraińskich dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Przemysław Czarnek, minister edukacji z wizytą nieopodal powiatu kolbuszowskiego. Mówił o nauce ukraińskich dzieci  - Zdjęcie główne

Minister Czarnek z wizytą w Bojanowie. | foto Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W środę, 23 marca minister edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Zespół Szkół w Bojanowie. W placówce szef MEiN spotkał się z uczniami klas IV-VIII oraz dziećmi z Mariupola, które znalazły się w Polsce po wybuchu konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą.

- Dzieci ukraińskie, które znajdują się w oddziałach przygotowawczych, są radosne, choć widać na ich twarzach ogromne przeżycia. Dziś są w bezpiecznym miejscu i wiedzą to – mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czernek podczas wizyty w powiecie stalowowolskim.

Szef MEiN podkreślał, że najlepszą metodą na włączenie ukraińskich dzieci do polskiego systemu edukacji jest tworzenie oddziałów przygotowawczych. Takie rozwiązanie umożliwi uczniom z Ukrainy naukę języka polskiego. Nie będzie również zaburzało kształcenia polskich dzieci. 

- Podczas wizyty w szkole w Bojanowie minister Przemysław Czarnek uczestniczył w zajęciach z polskimi i ukraińskimi uczniami. Zajęcia były tłumaczone na język ukraiński, aby umożliwić rozumienie treści oraz zadawanie pytań. Obecnie w placówce uczą się dzieci z domów dziecka z Mariupola, które zostały ewakuowane do Polski po wybuchu konfliktu zbrojnego. Zostały one włączone do poszczególnych klas Zespołu Szkół w Bojanowie

- informuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. 

W spotkaniu z szefem MEiN wzięli udział także: wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, podkarpacka kurator oświaty Małgorzata Rauch, wójt gminy Bojanów Sławomir Serafin oraz dyrektor Zespołu Szkół w Bojanowie Zbigniew Glica.

Minister spotkał się z uczniami w szkole w Bojanowie. (fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie). 

W wyniku eskalacji konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą każdego dnia do Polski przybywają ukraińskie dzieci w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Dzieci te są przyjmowane do poszczególnych klas i kontynuują kształcenie razem z polskimi uczniami. Mogą także uczyć się w specjalnych oddziałach przygotowawczych, w których nacisk położony jest na rozwijanie kompetencji językowych. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło rozwiązania, które ułatwiają otwieranie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Takie oddziały mogą być tworzone przez organ prowadzący lub kilka organów w porozumieniu zarówno w ramach infrastruktury szkolnej, jak i poza nią. Zajęcia będą realizowane zgodnie z podstawą programową, w miarę możliwości kadrowych i organizacyjnych.

Rekomendowany minimalny wymiar zajęć wynosi: w szkole podstawowej dla klas I-III – 20 godzin tygodniowo, dla klas IV-VI – 23 godziny tygodniowo, dla klas VII-VIII – 25 godzin tygodniowo; w szkole ponadpodstawowej – 26 godzin tygodniowo. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy