Reklama

Przed nami 23. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków w Kolbuszowej |PROGRAM|

Opublikowano: pon, 27 maj 2019 10:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W niedzielę, 2 czerwca, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza na spotkanie z tradycją Lasowiaków i Rzeszowiaków. W tym roku organizatorzy pragną zwrócić uwagę na relację, która ocala dziedzictwo od zapomnienia – na więź między mistrzem a uczniem.

Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków to największa doroczna impreza plenerowa organizowana w kolbuszowskim skansenie od 1997 r. Jej założeniem jest pokazywanie zanikających już rzemiosł oraz autentycznej twórczości ludowej.

W tym roku motywem przewodnim jest prezentacja relacji między mistrzem a uczniem – relacji pozwalającej przekazać dziedzictwo kulturowe regionu następnemu pokoleniu. Organizatorzy przedsięwzięcia pragną pokazać ową relację, zapraszając twórców ludowych i ich uczniów do skansenu. Mają także nadzieję zainspirować turystę pracą doświadczonego twórcy.

W tym dniu w skansenie mistrzowie rzemiosła artystycznego będą na oczach odwiedzających przekazywać młodszym lekcję tak samo dotyczącą dziedzictwa materialnego (garncarstwa, rzeźbiarstwa, zabawkarstwa czy plecionkarstwa), jak i niematerialnego (śpiewu, tańca, gry na tradycyjnych instrumentach, obrzędów). Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła artystycznego i potraw regionalnych.


W programie:

Godz. 12.30 – 15.30 w szkole z Trzebosi:

Warsztaty gry na skrzypcach (12.30-13.30) oraz projekcje filmów dokumentacyjnych związanych z dawnymi rzemiosłami (13.30-15.30) 

Godz. 12.30 – 17.00 pokazy rzemiosł i twórczości artystycznej z warsztatami:
tłoczenie oleju lnianego wraz z poczęstunkiem o godz. 13.45 │ krawiectwo i hafciarstwo – szycie i zdobienie strojów │ szydełkowanie – wyrób serwetek │bibułkarstwo – wyrób kwiatów z bibuły │ wycinankarstwo – wyrób tradycyjnych wycinanek │ ziołolecznictwo – przygotowanie herbatek ziołowych │ malarstwo ludowe – wyrób makatek oraz zdobienie drewnianych łyżek │ garncarstwo – wyrób naczyń na kole garncarskim │ rzeźba ceramiczna – lepienie figurek z gliny

Pozostałe rzemiosła i dziedziny sztuki ludowej: wyrób dachówek │ zabawkarstwo │ plecionki z wikliny, słomy, a także z korzenia sosny │ rzeźbiarstwo

Godz. 15.00 – 19.00 występy na scenie:

  • Kapela z Kolbuszowej
  • Grupa Folklorystyczna Seniorów „Ziemia Podkarpacka” z Kolbuszowej wraz z młodzieżą – tańce i przyśpiewki lasowiackie
  • Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” z Hyżnego – tańce rzeszowskie i przeworskie
  • Lidia Biały z Trzciany – uczennica Kazimierza Marcinka – śpiew oraz gra na skrzypcach i suce mieleckiej
  • Kapela z Hyżnego
  • Kapela Pawła Płudowskiego – mistrz i uczniowie
  • „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego – widowisko obrzędowe „Jak Zosia leczyć się uczyła – czary i gusła lasowiackie”
  • Kapela z Huty Komorowskiej
  • Zespół Pieśni i Tańca „Wolany” wraz z Kapelą z Woli Zarczyckiej

Ponadto kiermasz rękodzieła artystycznego i kuchnia regionalna, o którą zadbają Koła Gospodyń Wiejskich z Mazurów i Kolbuszowej Górnej 

Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Marszałek Województwa Podkarpackiego.


Wstęp: 12 i 9 zł
Bilet rodzinny - 34 zł
Dzieci do 7. roku życia - wstęp bezpłatny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.