Reklama

Przeciwpowodziowy polder powstanie w Kolbuszowej Dolnej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Przeciwpowodziowy polder powstanie w Kolbuszowej Dolnej - Zdjęcie główne

Do podtopień dochodzi m.in. na ulicy Tarnobrzeskiej w Kolbuszowej Dolnej. | foto Joanna Serafin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zalewane pola, posesje i podtapiane budynki - z takim problemem borykają się mieszkańcy Kolbuszowej Dolnej. Jak uchronić ich przed wodą? Rozwiązaniem ma być polder przeciwpowodziowy, którego budowę planuje gmina Kolbuszowa.

Urządzenie hydrologiczne miałoby powstać w Kolbuszowej Dolnej wzdłuż nasypu kolejowego w pobliżu drogi Kolbuszowa Dolna-Zarębki.

- Byłby to naturalny obszar zalewowy w czasie wystąpienia ekstremalnych opadów o maksymalnej powierzchni 2,65 ha. W sytuacjach kryzysowych suchy zbiornik będzie chronił przed przelewaniem się wody przez drogę krajową nr 9 obok stacji paliw, a tym samym przed przedostaniem się dużej ilości wody do rzeki Nil

- wyjaśniają kolbuszowscy urzędnicy. 

Takie rozwiązanie miałoby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców ul. Tarnobrzeskiej i ul. Wiejskiej w Kolbuszowej Dolnej przed coraz częstszym występowaniem ekstremalnych deszczów i towarzyszącym im lokalnych podtopień.

Podtopienia na ul. Tarnobrzeskiej w Kolbuszowej Dolnej [wideo]

Cztery warianty do wyboru

O budowie polderu, oraz jego lokalizacji, rozmawiano z właścicielami gruntów w Kolbuszowej Dolnej, podczas spotkania zorganizowanego 22 listopada. 

- Przedstawiciel firmy Solid- Bud, pracownik naukowy Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Mariusz Starzec zaprezentował analizę hydrologiczną zlewni ul. Tarnobrzeskiej oraz przedstawił proponowaną  lokalizację suchego polderu przeciwpowodziowego. Firma realizująca projekt zaproponowała cztery techniczne warianty ochrony przeciwpowodziowej tego odcinka zlewni, z jednym najbardziej realnym do wykonania

- dodają urzędnicy z kolbuszowskiego magistratu.

Czym jest polder przeciwpowodziowy?

Polder jest to naturalny obszar zalewowy, który w przypadku podtopień/powodzi staje się zbiornikiem, do którego odprowadzana jest woda. Zlokalizowany jest z dala od zabudowań. W okresie znacznego zwiększenia poziomu rzeki, polder pozwala na rozlanie się nadmiaru wody i jej naturalną retencję. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy