Reklama

Prawnuk odbiera majątek

Opublikowano: czw, 13 lip 2017 05:00
Autor:

Prawnuk odbiera majątek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Po decyzji ministra rolnictwa, potomek Jerzego Tyszkiewicza jest już jedną nogą w posiadłości swoich przodków.

- Dla nas to będzie duża strata – mówią mieszkańcy sołectwa, do których dotarła informacja o dalszych losach wyremontowanego za miliony złotych obiektu. - Ten pałac służy nie tylko uczelni, ale i nam, zwykłym ludziom – zaznacza nasza rozmówczyni.

W Weryni od kilku tygodni mówi się o tym, że Uniwersytet Rzeszowski, który ma tutaj siedzibę zamiejscowego wydziału, powoli się "zawija". Sami przedstawiciele URZ ograniczają się jedynie do jednozdaniowej wypowiedzi. - Sprawa jest w toku i póki trwa, nie udzielamy żadnych informacji – powiedział poproszony przez nas o komentarz Maciej Ulita, rzecznik prasowy rzeszowskiej uczelni.
 
Dziesięć lat starań
Potomek Tyszkiewicza o pałac upomniał się w grudniu 2006 roku. Chce go odzyskać, próbując unieważnić przejęcie zabytku. W 1944 roku weszły w życie przepisy dekretu o reformie rolnej i na ich podstawie Skarb Państwa stał się właścicielem nieruchomości. Według przodków Tyszkiewiczów doszło do tego bezprawnie.

Sprawę badał najpierw Wojewoda Podkarpacki, do którego potomek hrabiego skierował wniosek o wydanie decyzji, że zabytkowa nieruchomość wraz z parkiem i zabudowaniami nie podpadały pod działanie wspomnianego dekretu. - Według twierdzeń wnioskodawcy zespół pałacowo-parkowy nie był wykorzystywany gospodarczo i miał charakter rezydencyjny – mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego.

Po ośmiu latach wojewoda wydał decyzję: nieruchomość została legalnie przejęta przez Skarb Państwa. Na tym jednak bój o spadek się nie skończył. Przodek hrabiego od tej decyzji odwołał się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ten z kolei, końcem maja tego roku, stwierdził że wojewoda racji nie miał. Minister nie tylko uchylił w całości decyzję wojewody, ale również określił, o odzyskanie których części nieruchomości w Weryni może ubiegać się w dalszym czasie przodek Tyszkiewiczów.

Więcej w 28 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -1

  pol

  Jak był w ruinie to nie chciał się nim zająć i wyremontować a teraz nagle się zjawił i chce przejąć zamek gdzie był do tej pory niech zapłaci za remont

 • 4 lata temu | ocena +1 / -0

  dfghj

  otóż to niech zwróci koszty remontów i utrzymania od 1944 roku to jeszcze dopłaci

 • 4 lata temu | ocena +4 / -1

  qwaz

  zadziwijajace kiedy jakas posiedłosc jest w ruinie to nie ma kto jej odnowic i w tedy nikt sie do niej nie zgłasza ale kiedy tylko zostana wydane na jej renowacjie ciezkie pieniadze to nagle znajduje sie 200 spadkobiercow czyzby to była werynska reprywatyzacja jak z warszawy widac ze sie ucza od kolegow z stolicy

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  KD

  Niech zwróci koszty remontu i niech bierze .

  • 4 lata temu | ocena +6 / -1

   FK

   Z jakiej racji?! Czy jak im (Tyszkiewiczom) zabrali to pałac był w ruinie? Czy wręcz przeciwnie - wszystko było zadbane i wykończone najwyższej klasy materiałami, nie mówiąc już o wyposażeniu całego majątku...

   • 4 lata temu | ocena +1 / -0

    ziew

    "W latach 2003- 2006 przeprowadzono remont generalny obejmujący między innymi: remont dachu, adaptację poddasza na bibliotekę i czytelnię, z częściowym zachowaniem zabytkowej ceglanej podłogi na strychu. Przywrócono pierwotną kolorystykę elewacji zewnętrznej oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Poddano konserwacji detal kamienny elewacji, w tym płas... Rozwiń