Reklama

Prawie 300 osób podpisało się pod protestem w sprawie raniżowskich śmieci

Opublikowano: sob, 9 mar 2019 10:19
Autor:

Prawie 300 osób podpisało się pod protestem w sprawie raniżowskich śmieci  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Treść dwóch pism odczytał podczas sesji Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów.

- Mieszkańcy gminy Raniżów chcą wyrazić swój protest przeciw ustalonym "wg urzędniczego uznania" stawkom opłat od osoby za wywóz śmieci. Zwracamy się o zorganizowanie i wyjaśnienie na ogólnowiejskim zebraniu, jakie to składniki kosztów zmieniły się od ubiegłego roku, które wygenerowały tak wysokie stawki, a zwłaszcza dla wielodzietnych rodzin... - czytamy w piśmie przesłanym także na adres naszej redakcji.

- Jesteśmy zbulwersowani, że pan wójt i radni - nasi współmieszkańcy wsi na co dzień, są świadkami ciężkich warunków materialnych mieszkańców, uchwalili tak wysokie stawki opłat, uszczuplając dochody mieszkańców i postawiono mieszkańców przed faktem dokonanym - piszą w dalszej części mieszkańcy gminy. Dodają, że już około 70 procent obciążeń dochodów mieszkańców stanowią opłaty m.in. za energię elektryczną, gaz, wodę, kanalizację, podatki czy śmieci. 

- Trudno nam zrozumieć, że tak bez refleksji sięga się łatwo do kieszeni mieszkańców, by ponosili wszelkie obciążenia. Przecież można by było pomóc mieszkańcom, dopłacając różnicę z budżetu gminy - stwierdzili i zaproponowali, aby stawki opłat pozostawić na poziomie z roku ubiegłego.

 

Korespondencja z Posuch

Swoje niezadowolenie z drastycznej podwyżki opłat za śmieci wyrazili również mieszkańcy Posuch. W piśmie zażądali, aby firma odbierająca od mieszkańców oraz od firm i instytucji działających na terenie gminy odpady robiła to w dwóch różnych terminach tak, aby można było określić wagę oddanych śmieci. Wnioskodawcy zwrócili się również z prośbą, aby przetargi na to zadanie były ogłaszane w przyszłości wcześniej.

-  Czy ktoś chce na ten temat coś powiedzieć? Bo tu zostały sformułowane konkretne oczekiwania. Jedno z nich dotyczy cen, drugie odnośnie zorganizowania zebrań wiejskich, podczas których wójt gminy wyjaśni mieszkańcom, z czego podwyżka opłat wynika, i trzecie dotyczące odbioru odpadów od mieszkańców i instytucji w dwóch różnych terminach - powiedział Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów.

 

Rzeczywistości nie odczarujemy

Do treści obydwu pism odniósł się wójt gminy. -  Myślę, że nie ma co czekać na zebrania wiejskie i zawracać pozostałym mieszkańcom głowy. Myślę, że na część tych pytań mieszkańców jesteśmy w stanie teraz odpowiedzieć - stwierdził Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów. 

Jak powiedział włodarz, zebranie wiejskie w tej sprawie nic nie zmieni. - Na wstępie dodam, że przetargi nie są ogłaszane na ostatnią chwilę, ale w takim czasie, aby ten przetarg skutecznie zafunkcjonował - wyjaśnił i dodał, że gmina Raniżów ogłosiła w 2018 roku trzy przetargi na odbiór  odpadów. - Znaczy to, że gmina wcześnie i odpowiedzialnie podeszła do tego tematu - podkreślił.

Więcej w aktualnym Korso 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    Skąd to się bierze?

     W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajac... Rozwiń