Reklama

Praca Kolbuszowa. Urząd pracy podsumował bezrobocie i sytuację z 2021 roku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

Praca Kolbuszowa. Urząd pracy podsumował bezrobocie i sytuację z 2021 roku  - Zdjęcie główne

Sprawdzamy sytuację w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej. | foto K. Ząbczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Liczba osób bezrobotnych w powiecie kolbuszowskim spada. Jak wyglądał 2021 rok? Komu ciężej jest znaleźć pracę? W jakim wieku są bezrobotni? Czy mieszkają w mieście, a może na wsi? Te dane znajdziecie Państwo w naszym raporcie.

Na koniec 2021 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej zarejestrowane były 1744 osoby bezrobotne, w tym 940 kobiet, czyli ponad 50 procent osób bez pracy. W porównaniu do końca 2020 roku ogólna liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 316 osób, a liczba bezrobotnych kobiet zmniejszyła się o 164. 

- Bardzo ciężko znaleźć coś w Kolbuszowej dla kobiety - mówi Ewa, mieszkanka miasta nad Nilem. - Bardzo często patrzę na oferty, które zamieszcza pośredniak w Kolbuszowej. Zwykle szuka się kierowców, stolarzy. Zawody typowe dla mężczyzn. Kobiecie jest dużo trudniej. Sama pracy szukam od dłuższego czasu - dodaje nasza rozmówczyni. 

Najwięcej bezrobotnych w Kolbuszowej 

Największy udział w ogólnej liczbie bezrobotnych stanowią mieszkańcy gminy Kolbuszowa. Jest to prawie 38 procent z ogólnej liczby bezrobotnych. 

Duża liczba bezrobotnych jest także w gminie Majdan Królewski. Tam bez pracy pozostaje nieco ponad 19 proc. osób z ogólnej liczby bezrobotnych w powiecie kolbuszowskim. Są to dwie największe gminy w naszym powiecie. 

Najmniej bezrobotnych w Niwiskach 

Najmniej bezrobotnych było w gminach Niwiska i Raniżów. Są to jednak dwie najmniejsze gminy w powiecie kolbuszowskim. 

Na koniec 2021 roku w kolbuszowskim pośredniaku zarejestrowanych było 1533 osoby bezrobotne zamieszkałe na wsi. W tej liczbie było nieco ponad 800 kobiet. Liczby pokazują, że w dużej większości osoby bez pracy mieszkają na wsiach. Spośród bezrobotnych zamieszkałych na wsi 362 osoby posiadało gospodarstwo rolne.

Podjęcie pracy w powiecie kolbuszowskim 

PUP w Kolbuszowej wyrejestrował prawie trzy tysiące osób bezrobotnych. Ponad połowo z nich, bo 1687 osób podjęła pracę. 

W roku 2020 roku z powodu podjęcia zatrudnienia wyrejestrowano 1374 osoby, a z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy – 386 osób.

Według stanu na koniec 2021 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej zarejestrowanych było 1530 bezrobotnych bez prawa do zasiłku, w tym 829 kobiet. 

Na koniec 2021 roku zarejestrowanych było także 147 niepełnosprawnych bezrobotnych, w tym 52 kobiety. Większość z nich  – 126 osób zamieszkiwała na wsi, a 42 osoby posiadały gospodarstwo rolne. Ponadto zarejestrowanych było 26 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy, w tym dziesięć kobiet. 

Oferty pracy i zwolnienia w powiecie kolbuszowskim 

W 2021 roku 452 pracodawców zgłosiło w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej 1057 ofert na 1365 miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W 2020 roku odpowiednio było 906 ofert na 1169 miejsc. W porównaniu z rokiem ubiegłym zgłoszono o 196 więcej wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. 

Największy wzrost liczby stanowisk pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano m.in. w handlu, budownictwie czy administracji. Spadek natomiast odnotowano w przetwórstwie przemysłowym.

Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej prowadzi bazę podmiotów gospodarczych współpracujących z urzędem. Na koniec 2021 roku w bazie zarejestrowanych było 4186 podmiotów gospodarczych. W 2021 roku kolbuszowski pośredniak pozyskał do współpracy 204 pracodawców, którzy dotychczas nie współpracowali z urzędem pracy.

Jednym z zadań urzędu pracy jest monitorowanie zwolnień grupowych. W 2021 roku odnotowano trzy zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Z tego żadne zawiadomienie o planowanej redukcji zatrudnienia, nie pochodziło od pracodawcy z powiatu kolbuszowskiego. 

LICZBA BEZROBOTNYCH W POWIECIE KOLBUSZOWSKIM W GMINACH

(dane na koniec 2021 roku): 

  • Cmolas - 264 w tym 142 kobiety 
  • Kolbuszowa - 654 w tym 365 kobiet 
  • Majdan Królewski - 333 w tym 157 kobiet 
  • Niwiska - 144 w tym 87 kobiet 
  • Raniżów - 165 w tym 91 kobiet 
  • Dzikowiec - 184 w tym 98 kobiet 
  • Razem - 1744 w tym 940 kobiet 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy