Reklama

Poznaj najnowsze planetarium w naszym kraju

Opublikowano: pt, 26 lip 2019 00:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dokładnie pół wieku temu człowiek pierwszy raz stanął na Księżycu. Dziś w Zielonej Górze kosmos jest na wyciągnięcie ręki i spełniają się marzenia o sięganiu gwiazd.

    Amerykańscy kosmonauci 20 lipca 1969 r. wylądowali na Srebrnym Globie, po niebezpiecznym locie w ramach misji Apollo 11. Kolejny opisywany przeze mnie obiekt  pełen jest gwiazd – zielonogórskie Centrum Nauki Keplera to jedyne w zachodniej Polsce nowoczesne centrum propagowania nauk ścisłych i przyrodniczych, łączące ośrodek nauki i muzeum. To także najnowsze planetarium w naszym kraju.

   
    Centrum kosztowało 26 mln zł (z czego 18 mln zł to dofinansowanie unijne) i służy rozrywce i nauce, ale podanej w bardzo przystępny i interesujący sposób. Dlatego wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych cieszy się ogromnym powodzeniem. Tym bardziej, że mieści w sobie również planetarium, otwarte 22 października 2015 r. – a w skład Centrum Nauki Keplera wchodzą Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze. Otóż kilka lat temu budynki dawnego zakładu produkcyjnego stały się własnością miasta Zielona Góra, zabytkowa fabryka wymagała rewitalizacji, więc samorząd miejski opracował koncepcję adaptacji budynków na cele związane z działalnością edukacyjną i naukową. Centrum funkcjonuje w strukturach Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Ale kosmos!

    Planetarium Wenus to przede wszystkim ogromna kopuła, pod którą pokazywane są filmy w technologii fulldome. Wyjątkowość polega przede wszystkim na zastosowaniu ruchomej kopuły, która może zmieniać kąt nachylenia względem widowni w trakcie pokazu. Jedynie 3 planetaria na świecie posiadają taką technologię. Kopuła ta ma 10 m średnicy i waży blisko 3 tony. Obraz prezentowany w planetarium charakteryzuje się wysoką rozdzielczością 4K i kątem widzenia 180 stopni. 

    Ponadto niektóre pokazy przystosowane są do projekcji w 3D. Warto wiedzieć, że aktualnie dawne Kino Wenus – wybudowane w roku 1961 i działające przez 47 lat jako najchętniej odwiedzane kino w Zielonej Górze – zostało przekształcone w Planetarium i jest jednym z 2 zielonogórskich ośrodków popularyzujących naukę i działających w ramach Centrum Nauki Keplera.

    Poza tym w podziemiach na odwiedzających czeka Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła”, gdzie goście mogą zgłębić tajniki fizyki i astronomii. Laboratorium to składa się m.in. z 8 stanowisk:

  • Radiometr Crookesa (wiatraczek słoneczny),
  • Krążek Newtona,
  • Zestaw demonstracyjny optyki geometrycznej,
  • Zestaw demonstracyjny optyki falowej,
  • Rozszczepienie światła białego przez pryzmat,
  • Demonstracja zjawiska dyspersji,
  • Zwierciadło wklęsłe,
  • Spektroskop,
  • Całkowite wewnętrzne odbicie – światłowody.

    Jeśli zaś chodzi o Centrum Przyrodnicze, to znajdują się w nim ekspozycje stałe i czasowe. Stała ekspozycja to stanowiska interaktywne, które odnoszą się do różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. W zgłębianiu przyrodniczych tajemnic pomagają specjaliści z różnych dziedzin, a prezentacje dostosowane są do różnych poziomów kształcenia, tak by zarówno młodsze dzieci, jak i młodzież oraz dorośli znaleźli coś interesującego dla siebie.

    Miałem możliwość zwiedzić i obejrzeć dokładnie ten ogromny i nowoczesny obiekt, służący nauce oraz kulturze. Byłem pod wrażeniem pomysłowości przy realizacji tego zadania inwestycyjnego oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych – mówiłem o tym także w wywiadzie dla zielonogórskiej telewizji. Bo tu rzeczywiście wrażenia są kosmiczne!

Zdjęcia: Waldemar Szumny
Autor tekstów poza obowiązkami zawodowymi jest pasjonatem podróżowania. Wykorzystuje każdą okazję, aby poznać i udokumentować nowe ciekawe miejsca, ludzi i rzeczy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE