Po raz kolejny przyglądamy się temu, gdzie interweniowali kolbuszowscy strażacy na przestrzeni minionego weekendu i nie tylko (22-23 października). Szczegóły dotyczące przeprowadzonych akcji przekazał nam bryg. Marcin Wieczerzak, oficer prasowy KP PSP w Kolbuszowej.
Drzewa na drogach
W niedzielę w naszym powiecie mogliśmy odczuć silne porywy wiatru. Strażacy dwukrotnie interweniowali w związku z powalonymi na drogi drzewami. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło 22 października o godz. 7:40 i dotyczyło drzewa torującego drogę gminną w Świerczowie.Kolejne wezwanie miało miejsce w poniedziałek (23 października) w nocy. O godz. 3:50 na drodze powiatowej w Niwiskach przejazd blokowało przewrócone drzewo. W obu przypadkach strażacy utorowali drogę przy pomocy pilarek. Nikt nie ucierpiał.
Piec gazowy w ogniu
Również dzisiaj, nad ranem o godz. 6:34, do dyżurnego kolbuszowskiej straży wpłynęło zgłoszenie o pożarze pieca gazowego w Kolbuszowej przy ul. Zielonej. Na miejscu interweniowały dwa zastępy strażaków z PSP Kolbuszowa w sile 6 strażaków. Ich działania polegały na ugaszeniu palącego się pieca, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczenia. Nikt nie został ranny w tym zdarzeniu. Działania służb trwały 50 minut.
Dwa śmiertelne na Podkarpaciu
Jak informuje w rozmowie z nami bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, podkarpaccy strażacy interweniowali w weekend (sobota i niedziela) łącznie 92 razy. Mundurowi 14 razy gasili pożary, 71 razy usuwali miejscowe zagrożenia, a 7 razy wyjeżdżali do alarmów fałszywych. W tych zdarzeniach 2 osoby poniosły śmierć, a 19 osób odniosło obrażenia.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Strażacy określają 1 października jako umowny początek sezonu grzewczego. W tym okresie mundurowi znacznie częściej interweniują w związku z pożarami sadzy w kominie i tlenkiem węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo.Dlatego tak ważna jest inwestycja we własne bezpieczeństwo. Kolbuszowscy strażacy podkreślają, że posiadanie czujnika czadu powinno być priorytetem każdego domownika, u którego występuje ryzyko emisji tlenku węgla.
- Zachęcamy mieszkańców naszego powiatu do zakupu i uruchomienia we własnym domu czujki dymu oraz tlenku węgla. Taka czujka bardzo szybko wychwyci i zaalarmuje mieszkańców o zagrożeniu
- zaznacza bryg. Marcin Wieczerzak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.