Reklama

POWIAT KOLBUSZOWSKI. 6 samobójstw i jedna próba samobójcza

Opublikowano: pon, 18 maj 2020 16:00
Autor:

POWIAT KOLBUSZOWSKI. 6 samobójstw i jedna próba samobójcza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W całej Polsce rośnie liczba samobójstw. Niestety w naszym powiecie również coraz częściej słyszy się o takich przypadkach.

Samobójstwo jest najpoważniejszym powikłaniem depresji. Z badań wynika, że większość osób dotkniętych tą chorobą, które próbowały popełnić lub popełniły samobójstwo, nie było leczonych farmakologicznie i nie korzystało z pomocy psychologicznej. W Polsce liczba samobójstw sięga kilku tysięcy rocznie.

Od początku tego roku do końca kwietnia do Prokuratury Rejonowej w Kolbuszowej trafiło siedem spraw, dotyczących postępowania o popełnienie przestępstwa z art. 151 KK. Sprawy te związane są z popełnieniem samobójstwa lub próbą samobójczą. Sześć z nich niestety zakończyła się tragedią.

23 postępowania

Jak wyjaśnia prokurator Tomasz Chudzik, jeżeli dojdzie do samobójstwa lub próby samobójczej, prokuratura za każdym razem prowadzi śledztwo z art. 151 KK. Aktualnie prokurator Chudzik prowadzi jedno postępowanie, gdzie doszło do próby samobójczej. 

W samym kwietniu do prokuratury wpłynęło pięć spraw dotyczących samobójstw i prób samobójczych. W styczniu były dwie takie sprawy. Jak informuje kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej w 2020 roku policja odnotowała sześć samobójstw i jedno usiłowanie (próbę samobójczą).

Od początku 2019 roku do końca kwietnia 2020 roku były 23 postępowania o przestępstwo z art. 151 KK. W samym 2019 roku prób samobójczych oraz samobójstw dokonało 18 osób. Przedstawiciel kolbuszowskiej prokuratury zaznacza, że prokuratura nie prowadzi postępowań tylko wtedy, kiedy samobójstwo jest ze skutkiem śmiertelnym, ale też wtedy, kiedy dochodzi do samej próby. Prokurator Chudzik mówi, że ludzie, popełniając próbę samobójczą, często chcą pokazać, że dzieje się z nimi coś złego.

21 mężczyzn

Nasz rozmówca zauważa, że częściej na odebranie sobie życia decydują się mężczyźni. Postępowania, które prowadzi kolbuszowska prokuratura od początku 2019 roku do teraz, dotyczą 21 mężczyzn i dwóch kobiet.

Z danych ogólnopolskich wynika, że próbę samobójczą częściej podejmują kobiety, ale to mężczyźni częściej popełniają samobójstwo (2-3 razy częściej).

 Należy wiedzieć i pamiętać, że każda próba samobójcza zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa dokonanego. Wielu pacjentów w ciągu roku ponawia próby samobójcze, największe ryzyko przypada na pierwsze trzy miesiące. Stąd nie wolno lekceważyć żadnej takiej sytuacji.

Należy wyróżnić trzy podstawowe pojęcia, które nie są zamienne:

- myśli samobójcze – chory myśli o samobójstwie, planuje, odczuwa potrzebę zrobienia tego;

- próba samobójcza – nie doprowadza do śmierci. W takiej sytuacji jest raczej manifestacją bezradności pacjenta i próbą wołania o pomoc. Zdarza się 15-krotnie częściej niż samobójstwa dokonane;

- dokonane samobójstwo – doprowadzające do śmierci. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w populacjach cywilizowanych i druga przyczyna zgonów u młodzieży. Około 65 proc. przypadków samobójstw wiąże się z chorobą psychiczną, przede wszystkim z depresją.

Jeżeli dochodzi do samobójstw lub prób samobójczych, prokuratura prowadzi postępowanie z Art. 151 KK.:

Art. 151. Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

• Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222
• Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12
• Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123
• Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100
• Policyjny Telefon Zaufania – 800 12 02 26
• Infolinia pomocowa dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów – 800 080 222
• Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 800 12 00 02
• Poradnie pedagogiczno-psychologiczne w szkołach
• Powiatowe centra pomocy rodzinie
• Lokalne ośrodki (centra) interwencji kryzysowej
• Pomocowe strony internetowe:
◦ pokonackryzys.pl,
◦ liniawsparcia.pl,
◦ pogotowieduchowe.pl.
• W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Twojego bądź drugiej osoby zadzwoń na numer alarmowy – 112.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -1

  czytelnik

  wkoncu bedzie wiecej zmarłych nie z powodu koronawirus, a przez samobojstwa. niech rzad dalej robi tak z gospodarka panstwa to napewno nie bedzie lepeiej. Przez co teraz zwiekszona ilosc samobojstw? kredyty brak pracy a rzad i tak zrzuci wine wszystko na koronawirusa.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -0

   Inny czytelnik

   Bardziej niż samobójstwami powinniśmy się martwić śmierciami z powodu klasycznych chorób, które nie zostały zdiagnozowane lub leczone ze względu na utrudniony dostęp do służby zdrowia.