Akademia Przyszłości to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który działa w Polsce od 2003 roku. W poprzednim roku miała na Podkarpaciu 16 kolegiów i 160 wolontariuszy pracujących z dziećmi. Wolontariusze najintensywniej poszukiwani są od od lipca do października.
Pomaga
Działania organizacji są skierowane do dzieci, które mają w sobie potencjał. Wolontariusz motywuje, docenia i stawia podopiecznemu wyzwania. Celem jest przeprowadzenie dziecka od porażki do sukcesu. - Szukamy dzieci, które nie wierzą w siebie i swoje możliwości. - Tutor (opiekun przyp.red.) oferuje dziecku swój czas i uwagę, dzięki czemu może poczuć się one doceniane i wyjątkowe - wyjaśnia Diana Jamróg, członek stowarzyszenia Wiosna. Opiekun
stara się też nauczyć podopiecznego jak stawić czoła trudnościom i wygrywać. W poprzedniej edycji pomogli ponad 2 tys. dzieci w całej Polsce.
Wolontariusz Akademii Przyszłości pracuje z jednym z dzieci wybranych przez koordynatora szkolnego- najczęściej pedagoga. W Akademii wolontariusz staje się tutorem. Wspólnie z dzieckiem opracowuje zasady współpracy. - Do jego zadań należą cotygodniowe spotkania, a także prowadzenie indeksu sukcesów, w którym zapisywane są wszystkie sukcesy dziecka - wyjaśnia Jamróg. Wolontariusz współpracuje ze swoim kolegium, organizując wydarzenia. Jego praca trwa przez cały rok szkolny, jej uwieńczeniem jest gala sukcesów, która odbywa się w czerwcu.
Idealne miejsce dla Ciebie
Program pozwala zawalczyć o przyszłość nie tylko najmłodszym. Wolontariusze, którzy zgłaszają się, by w nim uczestniczyć, doceniają go nie tylko ze względu na relację ze swoimi uczniami i poczucie misji, ale również realne korzyści, które daje. - Jest to między innymi rozwój umiejętności interpersonalnych, praca w grupie, a także doświadczenie w promocji czy logistyce - wymienia Diana Jamróg.
Akademia to miejsce, które łączy ludzi o dobrych sercach. To właśnie oni przyczyniają się do zmiany, jaka zachodzi w dzieciach biorących udział w programie. - Będąc częścią tej grupy czuję, że odnalazłam miejsce, w którym czuję się szczęśliwa i tym szczęściem mogę dzielić się z innymi, w szczególności z najmłodszymi – podkreśliła Aneta Kut, wolontariuszka.
Czego potrzebujesz, żeby zostać wolontariuszem?
18 lat
Zaangażowania
Chęci do działania
Chęci do poświęcenia swojego czasu
Otwartości na drugiego człowieka
Chęci do stawiania czoła wyzwaniom