Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii w Kolbuszowej zaapelował o ostrożność na drodze. W minionym tygodniu doszło najprawdopodobniej do dwóch wypadków z udziałem łosi w powiecie kolbuszowskim. Jeden z łosi, po zderzeniu z samochodem złamał kręgosłup. Został on znaleziony w lesie w Ostrowach Baranowskich (gm. Cmolas).
Musiał zostać zabity, ponieważ nie było szans na jego ratunek.
- Przemieszczał się, ciągnąc za sobą tylne łapy. Był już bardzo wychudzony i odwodniony. Został znaleziony przez myśliwego
- tłumaczy Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii w Kolbuszowej.
Nasz rozmówca zwraca uwagę, że zdarza się, że łoś, czy jeleń trafi pod naczepę samochodu ciężarowego, a kierowca nie poczuje nawet uderzenia. Problem pojawia się wtedy, gdy kilkusetkilogramowe zwierzę zderzy się z samochodem osobowym.
Tragiczny wypadek z udziałem łosia
Tak było w sierpniu, tego roku w Sewerynowie (województwo mazowieckie). Na jezdnię przed nadjeżdżające audi wbiegł łoś. W wyniku uderzenia kierujący osobówką wjechał do przydrożnego rowu. Niestety 22-latek pomimo udzielonej pomocy medycznej zmarł w szpitalu. Zwierzę również nie przeżyło.W całej Polsce do wypadków z udziałem dzikich zwierząt dochodzi bardzo często. Są one także niebezpieczne, także dla kierowców, czy pasażerów.
Po wypadku ze zwierzęciem
W przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym należy: zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy; jeśli są osoby ranne, powinniśmy udzielić im pomocy; każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych.Policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi; nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać - może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.
Apel policji
- Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności. Uważać należy w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach zbyt duża prędkość nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem może okazać się tragiczna w skutkach
- podkreślają funkcjonariusze.
Kilkusetkilogramowy łoś
Łoś to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Jego długość ciała może sięgać do ponad 3 metrów, a wysokość w kłębie nawet do 2,5 metrów. Samiec (byk) osiąga od 540 do 740 kg masy ciała.Okres godowy tych zwierząt przypada na wrzesień, październik i listopad, stąd ich wzmożona aktywność.
Ciekawostka: Samica łosia może w jednym miocie mieć do 3 młodych. Ssak ten może dożyć nawet do 25 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.