Poniedziałek Wielkanocny, zwany także Lanym Poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem, to dla chrześcijan na całym świecie dzień przedłużonego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. To czas radości, refleksji i rodzinnych spotkań, a także okazja do kontynuowania wielkanocnych uroczystości w duchu wspólnoty i nadziei.
Zobacz nasze nagranie WIDEO:
W tym wyjątkowym dniu, 21 kwietnia, w kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbyła się uroczysta msza święta o godz. 11:30. Jej szczególną oprawę muzyczną zapewnili uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej. Młodzi artyści uświetnili liturgię śpiewem i grą na instrumentach, wykonując pieśni wielkanocne, które wprowadziły wiernych w atmosferę dziękczynienia i świątecznej radości. Ich występ spotkał się z ciepłym przyjęciem i był pięknym przykładem łączenia duchowości z talentem i pasją.
Poniedziałek Wielkanocny to jednak nie tylko uroczystości religijne. To również dzień bogaty w tradycje ludowe, które w różnych regionach Polski przybierają barwne i niekiedy zaskakujące formy. Do najbardziej znanych należy oczywiście polewanie wodą – symbol oczyszczenia i odnowy, które niezmiennie dostarcza powodów do śmiechu i wspólnej zabawy.
Niektóre zwyczaje są jednak bardziej lokalne i mniej znane. Na przykład w miejscowości Dobra koło Limanowej w nocy z niedzieli na poniedziałek pojawiają się „dziady śmigusowe” – przebierańcy w słomianych strojach, którzy odwiedzają domy, prosząc o datki. W Wieliczce i okolicach można spotkać Siudą Babę – postać z pogańskich tradycji, której orszak chodzi od domu do domu, zbierając datki i „ozdabiając” twarze sadzą. Z kolei krakowski Zwierzyniec gości w tym dniu tradycyjny odpust Emaus – wydarzenie, które przyciąga tłumy spacerowiczów i miłośników ludowego rękodzieła.
Świętowanie Poniedziałku Wielkanocnego łączy więc sacrum z profanum, dając okazję zarówno do duchowego przeżywania tajemnicy Zmartwychwstania, jak i kultywowania barwnych zwyczajów, które stanowią część naszej kulturowej tożsamości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.