Mieszkańcy gminy Kolbuszowa w dalszym ciągu składają wnioski o dodatek węglowy. Część z nich dalej czeka na decyzję. Są też tacy, którzy zostali odesłani kolegium odwoławczego w Tarnobrzegu. Ludzie się denerwują, a urzędnicy nie mogą poradzić sobie ze skalą błędów we wnioskach.
Tysiące wniosków
Sprawdzamy jak wygląda sytuacja w ośrodku pomocy, który prowadzi sprawy związane z wypłacaniem podatku węglowego, jak również dodatków do gospodarstw domowych z terenu gminy Kolbuszowa.Do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej wpłynęło (stan na 17 listopada) 3 815 wniosków o dodatek węglowy oraz 576 wniosków o dodatek dla gospodarstw domowych.
- Na ten moment na wypłatę oczekuje 1 044 wnioski o dodatek węglowy na kwotę 3 mln 132 tys. zł
- wyliczają pracownicy ośrodka pomocy społecznej. Z ich rachunku wynika, że wypłacono już 3 mln 657 tys. zł w odpowiedzi na 1 219 wniosków złożonych o dodatek węglowy. Z kolei 245 500 zł (156 wniosków) wpłacono na konta ubiegających się o dodatek dla gospodarstw domowych.
Za mało pieniędzy od wojewody
- Nadal jest dużo błędów i nieprawidłowości w składanych dokumentach stanowiących podstawę do ustalenia prawa do wspomnianych dodatków
- zaznacza Małgorzata Hariasz, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej.
Na dodatki węglowe gminy otrzymują pieniądze z budżetu państwa, w tym celu samorządy składają zapotrzebowanie do wojewody. - Gmina Kolbuszowa złożyła zapotrzebowanie do wojewody podkarpackiego, jednakże nie otrzymała wystarczających pieniędzy na ten cel. Dlatego na stronie ośrodka pomocy została umieszczona informacja, że z uwagi na brak pieniędzy na wypłatę dodatku węglowego nie jest możliwe zachowanie ustawowego terminu do załatwienia wniosków dotyczących wypłat wspomnianych dodatków - wyjaśnia kierownik ośrodka.
Ośrodek pomocy z Kolbuszowej zapewnia, że zaraz po otrzymaniu kolejnej transzy pieniędzy od wojewody, zostaną realizowane kolejne przelewy dla mieszkańców gminy. Jeden z mieszkańców Kupna, zwrócił uwagę, że problem braku decyzji i wypłat leży po stronie złych druków, które są inne w Kolbuszowej niż w Cmolasie. To dementuje kierownik ośrodka. Małgorzata Hariasz wyjaśnia, że opóźnienie w wypłacie dodatku węglowego nie ma żadnego związku z wnioskami (drukami) o dodatek węglowy, jednakowe wnioski obowiązują w całej Polsce zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska z 16 sierpnia 2022 roku.
Wnioski bez rozpatrzenia
Urzędnicy pozostawili 26 wniosków bez rozpatrzenia ze względu na niezgłoszenie się wnioskodawcy na wezwanie ośrodka pomocy w celu złożenia wyjaśnień dotyczących błędów i nieprawidłowości w dokumentach niezbędnych do ustalenia prawa do wypłaty dodatku węglowego.Kolejne 242 wnioski zostaje bez rozpoznania w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres zamieszkania. Dodatek węglowy jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu przekazano 206 decyzji odmownych na dodatek węglowy.
Zapytaliśmy kierownik ośrodka pomocy, czy w przypadkach, kiedy mieszkańcy zapewniają, że opalają dom węglem, a ich wniosek o dodatek został odrzucony, urzędnicy planują kontrolę takiej posesji, aby zweryfikować złożone do urzędu informacje. Docierały do nas takie głosy, że niektórzy mieszkańcy takich kontroli by oczekiwali, aby potwierdzić stan faktyczny.
- Ustawa o dodatku węglowym przewiduje możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego - zaznacza kierownik Hariasz. Dzieje się to w takich przypadkach, jak:
- ustalenia faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego odnośnie samotnego zamieszkiwania w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą w przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych
- ustalenia zamieszkiwania pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania
- ustalenia prawa do dodatku węglowego w przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o dodatek węglowy, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy o dodatku węglowym
- gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 roku
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.