Kwalifikacja wojskowa ma na celu ocenę zdolności do służby wojskowej, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, oraz przypisanie odpowiedniej kategorii zdrowotnej. Podczas komisji badany jest ogólny stan zdrowia uczestników, a także ich gotowość do służby w przypadku mobilizacji lub innych potrzeb wojskowych.
Wynikiem tej kwalifikacji jest przypisanie jednej z czterech kategorii zdrowotnych: A - zdolny do czynnej służby wojskowej, B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk, E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i w czasie wojny.
Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa w tym roku dotyczy mężczyzn urodzonych w 2006 roku (19-latkowie), a także mężczyzn z roczników 2001-2005, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Dodatkowo, obowiązkowo stawią się również kobiety posiadające kwalifikacje przydatne dla wojska, takie jak medycyna, psychologia, weterynaria czy lotnictwo.
Wszystkie osoby wezwane do komisji powinny zabrać ze sobą kilka niezbędnych dokumentów, takich jak dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumenty potwierdzające wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i uprawnienia (np. prawo jazdy), a także posiadaną dokumentację medyczną.
Oceny zdolności do służby dokonuje Powiatowa Komisja Lekarska, nad którą czuwa Wojewódzka Komisja Lekarska w Rzeszowie. Powiatowa Komisja Lekarska ma swoją siedzibę w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Jana Pawła II 8, w Kolbuszowej (wejście od strony basenu).
Kwalifikacja wojskowa jest ważnym elementem przygotowania do obrony kraju, a także pozwala na prawidłowe ewidencjonowanie obywateli, którzy mogą zostać powołani do służby wojskowej w przypadku potrzeby mobilizacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.