Obiekt o powierzchni użytkowej ponad 280 mkw. zestawiany jest w pobliżu spichlerza z Bidzin. Drewniany budynek jest głównym elementem założenia dworskiego, jakie powstaje w skansenie. Do Kolbuszowej został przywieziony z Brzezin (powiat ropczycko - sędziszowski). Jego właścicielami byli Morscy.
- Poszukiwanie dworu nie było łatwe. Nam zajęło to kilka lat - mówi Izabela Wodzińska, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. - Zestawiany obiekt jest drewniany, o wieńcowej konstrukcji ścian, posadowiony na kamiennym cokole. W skali naszego mikroregionu to budynek unikatowy - dodaje nasza rozmówczyni.
Cały obiekt muzeum zamierza wykorzystać do swoich działań edukacyjno - kulturalnych. Będą w nim organizowane zajęcia dydaktyczne, warsztaty, wykłady czy koncerty.
- Chcemy, żeby dwór stał się miejscem działalności edukacyjnej. Wyjątkiem ma być gabinet właściciela dworu. Zostanie on urządzony zgodnie z zasadami wystaw historycznych. Będziemy chcieli zaprezentować tam unikatowe, bardzo cenne meble, które posiadamy w naszych zbiorach. Odwiedzający skansen będą mieli okazję zobaczyć m.in. kanapkę kolbuszowską z początku XIX wieku. Meble, z których kiedyś słynęła Kolbuszowa, będą stanowiły ważny element wyposażenia dworu - dodaje Izabela Wodzińska.
Więcej w aktualnym Korso