Reklama

Reklama

Ponad 3 mln złotych będzie kosztował zabytkowy dwór, który powstaje w skansenie w Kolbuszowej | ZDJĘCIA |

Opublikowano: sob, 6 paź 2018 22:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W budynku znajdą się m.in. unikatowe meble kolbuszowskie.

Obiekt o powierzchni użytkowej ponad 280 mkw. zestawiany jest w pobliżu spichlerza z Bidzin. Drewniany budynek jest głównym elementem założenia dworskiego, jakie powstaje w skansenie. Do Kolbuszowej został przywieziony z Brzezin (powiat ropczycko - sędziszowski).  Jego właścicielami byli Morscy.

- Poszukiwanie dworu nie było łatwe. Nam zajęło to kilka lat - mówi Izabela Wodzińska, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. -  Zestawiany obiekt jest drewniany, o wieńcowej konstrukcji ścian, posadowiony na kamiennym cokole. W skali naszego mikroregionu to budynek unikatowy - dodaje nasza rozmówczyni.

Cały obiekt muzeum zamierza wykorzystać do swoich działań edukacyjno - kulturalnych. Będą w nim organizowane zajęcia dydaktyczne, warsztaty, wykłady czy koncerty.

- Chcemy, żeby dwór stał się miejscem działalności edukacyjnej. Wyjątkiem ma być gabinet właściciela dworu. Zostanie on urządzony zgodnie z zasadami wystaw historycznych. Będziemy chcieli zaprezentować tam unikatowe, bardzo cenne meble, które posiadamy w naszych zbiorach. Odwiedzający skansen będą mieli okazję zobaczyć m.in. kanapkę kolbuszowską z początku XIX wieku. Meble, z których kiedyś słynęła Kolbuszowa, będą stanowiły ważny element wyposażenia dworu - dodaje Izabela Wodzińska.

Więcej w aktualnym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +2 / -0

    ekspert

    Prawdziwy zabytek klasy 0 - wybudowany od 0 z nowych materiałów.