Reklama

Ponad 2 miliony złotych przelano mieszkańcom gminy Niwiska. Co z pozostałymi, którzy czekają na pieniądze z dodatku węglowego?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Ponad 2 miliony złotych przelano mieszkańcom gminy Niwiska. Co z pozostałymi, którzy czekają na pieniądze z dodatku węglowego? - Zdjęcie główne

Mieszkańcy gminy Niwiska czekają na wypłatę dodatku węglowego. | foto Freepik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI To ostatnie dni na złożenie wniosku o dodatek węglowy. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja w najmniejszej gminie w powiecie kolbuszowskim - Niwiskach.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niwiskach realizuje zadania ustawy o dodatku węglowym oraz ustawy o szczegółowych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Urzędnicy pracują nad wnioskami

Aktualnie w gminie Niwiska zostało złożonych 1 280 wniosków o wypłatę dodatku węglowego (stan na 23 listopada). Urzędnicy z gminnego ośrodka pomocy społecznej rozpatrzyli 1 180 wniosków. Wśród nich jest 932 wnioski, które zostały rozpatrzone pozytywnie. 

 

  Urzędnicy wystosowali 125 odmów z powodu niespełnionych warunków ustawowych. Nadal bez rozpatrzenia pozostaje 88 wniosków. 

- 35 wniosków zostało wycofanych przez samych wnioskodawców - informuje Barbara Czachor, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niwiskach. 100 wniosków czeka w kolejce na rozpatrzenie. 

Do gminnego ośrodka codziennie przychodzą mieszkańcy, aby złożyć wniosek o dodatek węglowy. Na ten moment na konta wnioskodawców trafiło 2 mln 217 tys. zł. W dalszym ciągu pozostali czekają na wypłatę dodatku węglowego. Skąd takie opóźnienia? Wypłaty uzależnione są od otrzymania funduszy od wojewody podkarpackiego.

- Ustawa o szczegółowych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadza także jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, LPG używanego do celów grzewczych, lub olej opałowy. Przy czym dla otrzymania dodatku źródła te muszą być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku. Taki dodatek jest w wysokości 3 tys. zł dopłata do peletu oraz innego rodzaju bio masy. 2 tys. zł dopłata do oleju opałowego. 1 tys. zł dopłata do drewna kawałkowego i 500 zł dopłata do gazu LPG - mówiła Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska podczas spotkania radnych. 

Kto ma szansę na pieniądze? 

- Przypominam, że jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, pieco-kuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, wtedy kiedy zasilane są węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającym co najmniej 85 procent węgla kamiennego - nadmieniła włodarz. W przypadku gdy pod jednym adresem zamieszkana zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, przysługuje jeden dodatek węglowy.

 

Ponadto bezwzględnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie jednego z powyższych źródeł ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przy czym przy rozpatrywaniu wniosków będzie brane pod uwagę wpis lub zmiana dokonana w CEEB do 11 sierpnia 2022 roku. Wnioskodawca, który po tej dacie zgłosił jedno z powyższych źródeł ciepła będzie mógł ubiegać się o dodatek węglowy tylko wtedy gdy wpis lub zgłoszenie było dokonane po raz pierwszy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy