Reklama

Ponad 100 tys. zł chce przeznaczyć cmolaski urząd na profilaktyczne działania przeciw alkoholizmowi i narkomanii

Opublikowano: pon, 22 kwi 2019 10:30
Autor:

Ponad 100 tys. zł chce przeznaczyć cmolaski urząd na profilaktyczne działania przeciw alkoholizmowi i narkomanii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Ta kwota jest pokaźna i nie pamiętam, kiedy tak duża była - zauważył wójt Eugeniusz Galek.

Jak tłumaczył włodarz gminy, Referat Rozwoju Gospodarczego oszczędnie gospodarował w minionym roku pieniędzmi, dlatego w budżecie zostało ponad 20 tys. zł.

 

Wysoka sprzedaż

Jak dodał obecny na sesji wójt, duża część kwoty, jaką zabezpieczył urząd na Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, pochodzi ze sprzedaży napojów alkoholowych. - W roku minionym sprzedaż alkoholu zrobiła też swoje, skutkiem tego mamy takie pieniądze - przedstawił sytuację Galek. Jak zauważył, w gminie Cmolas sprzedaż alkoholu jest znacznie większa niż spożycie. - Jako że jest to gmina tranzytowa, podejrzewam, że wielu kupujących, to nie tylko mieszkańcy gminy, ale i także przejezdni, którzy zostawiają tu swoje pieniądze.

 

Zmiany

Dariusz Piechota, radny, zaproponował zmiany w programie. Jak zauważył, przewidziane jest w nim przeznaczenie 6 tysięcy zł na zakup materiałów informacyjno-edukacyjnych. Jego zdaniem była to zbyt duża kwota. - Czy nie bardziej zasadnym byłoby zostawić tam np. tysiąc złotych, a resztę przeznaczyć na takie zadania, które wpłynęłyby na dzieci bardziej pozytywnie - proponował rajca, dodając: - Bo ulotki mają to do siebie, że po jakimś czasie trafią do kosza.

Jak wyjaśniła Elżbieta Wyparło, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego, za te pieniądze nie kupuje się ulotek. - Przeważnie biblioteka kupuje literaturę związaną z profilaktyką alkoholową - poinformowała.

 

 Na piłkarskie nadzieje

Zapytania, co do kolejnego punktu, miał Andrzej Zagroba. Radny pytał między innymi o dofinansowanie dla Piłkarskich Nadziei Gminy Cmolas, w których grę w piłkę nożną trenują dzieci z całej gminy. - Czy tutaj zostało uwzględnione jakieś dofinansowanie bądź wsparcie? - dopytywał rajca.

Jak wyjaśnił radny Zagroba, drużyna została utworzona oficjalnie jako reprezentacja gminy Cmolas. - Do tej pory każda reprezentacja, uczestnictwo w zawodach jest finansowane tylko i wyłącznie przez rodziców. 

Jak zapewnił wójt Galek, gmina przewiduje takie wsparcie. - Żeby nasze piłkarskie nadzieje się rozwijały. Przewidziany jest zakup sprzętu dla dzieci - powiedział wójt Galek.

 

Prośba od rodziców

Z kolei jak poinformowała Bernadetta Wolak-Posłuszny, wpłynął do niej wniosek od rodziców dzieci, które grają w piłkarskich nadziejach, z prośbą o zakup strojów reprezentacyjnych. - Rodzice chcą, aby na tych strojach była informacja, że są one z gminy Cmolas, dodatkowo promowałoby to naszą miejscowość - zaznaczyła radna. 

Jak nadmieniła przedstawicielka Cmolasu, rodzice informują, że są to dzieci ze wszystkich miejscowości z gminy Cmolas - Z  Ostrów Baranowskich, Jagodnika, Trzęsówki i Porąb Dymarskich - wymieniała Wolak-Posłuszny.

 

Planowane zakupy

Radny Andrzej Zagroba zauważył, że dzieciaki należące do ugrupowania piłkarskich nadziei  wyjeżdżają praktycznie co tydzień na jakiś mecz. - Koszt od każdego uczestnika to około 25 zł w górę, plus koszty dojazdu, które finansują rodzice - zaznaczył radny.

Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas, obecny na sesji poinformował, że Piłkarskie Nadzieje Gminy Cmolas zostały założone 1 września 2018 roku.  - Obsługę budżetu prowadzi Iwona Soda, która cały czas ma kontakt z trenerem dzieci Tomaszem Grabcem - mówił sekretarz. Jak dodał, dyrektorka Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w swoim budżecie na 2019 rok ma przewidziane 10 tys. zł na dzieci grające w klubie. - Też dużą cześć pieniędzy na utrzymanie tej sekcji wkładają rodzice. Te pieniądze, które zagwarantowaliśmy w tym programie, przewidują zakup bramek, zakup 10 piłek oraz sprzętu lekkoatletycznego do ćwiczeń ogólnorozwojowych, jak i zakup strojów - wymieniał Marian Posłuszny. 

 


Zadania, które zakłada program, to:
- wynagrodzenie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za udział w posiedzeniach i kontroli - 2 tys. zł
- zakup materiałów informacyjno-edukacyjnych dla klientów punktu konsultacyjnego, biblioteki, szkół, ośrodka zdrowia i osób zajmujących się problematyką alkoholową
i narkomanią w gminie - 4 tys. zł
- zwrot kosztów dojazdów osobom uzależnionym i współuzależnionym do ośrodków terapii uzależnień oraz opłaty sądowe związane ze skierowaniem osób na leczenie - 4 tys. zł
- organizacja i sfinansowanie różnych form spędzania czasu wolnego - obozy letnie, zimowe, biwaki, wycieczki - 25 tys. zł
- nadzór nad działalnością, doposażenie i finansowanie świetlic na terenie gminy - 26 tys. zł
- organizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, m.in. konkursy i imprezy, koncerty, festyny i zawody sportowe - 35 785 zł
- dotacja na zadanie: organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych - 13 tys. zł
RAZEM: 109 tys. 785 zł
Liczba sklepów na terenie gminy, w których obecnie można kupić alkohol:

piwo - 21 sklepów
wino - 12 sklepów
wódka - 17 sklepów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +5 / -0

    gege

    Czym się różni zadanie "organizacja i sfinansowanie różnych form spędzania czasu wolnego - 25 tys zł, , od organizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży- 35 785 zł ??? . Masło maślane , a pieniądze pójdą na zasilenie cmolaskiego SOKu lub na inne zadania niewiadomego pochodzenia. Zakup materiałów informacyjno-edukacyjnych dla klientów... Rozwiń