Mowa o aplikacji GovTech wykrywającej niespójności w deklaracjach śmieciowych, określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gmina Kolbuszowa jest jedną z około 300 w kraju, którym takie narzędzie udostępnił Świdnik.
Dodatkowe pieniądze do budżetu gminy
Z tego narzędzia kolbuszowscy urzędnicy korzystają już od 2021 roku. Mateusz Czachor, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej, przyznaje, że pozyskanie aplikacji przyniosło pozytywny efekt.
- W poprzednim roku aplikacja wskazała bezpośrednio blisko 100 nieprawidłowości w złożonych deklaracjach. Następnie w trakcie ubiegłego roku aplikacja była przydatna przy 320 prowadzonych postępowaniach
- wylicza nasz rozmówca.
W efekcie na koniec 2021 roku udało się wychwycić 90 osób, za które nie był pobierany podatek śmieciowy oraz kolejne 142 w roku bieżącym (dane na koniec września). W skali roku to dodatkowe ponad 75 tys. złotych, które trafi do budżetu gminy Kolbuszowa na gospodarkę odpadami.
Kto najczęściej nie płaci za odbiór śmieci?
W przypadku Kolbuszowej najczęstsze wyłapywane przez aplikację nieprawidłowości dotyczą niezameldowanych rodzin mieszkających na terenie gminy i korzystających ze świadczeń socjalnych czy edukacji.Za śmieci nie płacą też często osoby, które mieszkają już w nowym budynku, ale formalnie ta nieruchomość nie została oddana do zamieszkania (nie ma nadanego numeru).
- Jeżeli dana nieruchomość nieujęta w systemie odpadowym wykazuje regularne zużycie wody, to można domniemywać, że jest zamieszkała, i podlega podjęciu kontroli w terenie przez pracowników referatu GOK bądź straży miejskiej
- mówi kierownik Czachor i dodaje:
- Właściciel takiej nieruchomości narażony jest na naliczenie podatku za okres wsteczny oraz na nałożenie mandatu w wysokości 500 zł.
Wniosek o dodatek węglowy także w aplikacji
Aplikacja GovTech, która dysponuje już danymi ze szkół, przedszkoli czy ośrodka społecznego, niebawem wzbogaci się o kolejne. Mowa o informacjach, jakie mieszkańcy zamieścili we wniosku o dodatek węglowym. W formularzu należało m.in. wpisać dane osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Te zostaną teraz porównane z tymi, które wpisane były do deklaracji śmieciowej.W przypadku wykazania nieprawidłowości właściciel nieruchomości zostanie wezwany do złożenia pisemnych wyjaśnień. Kiedy przypuszczenia potwierdzą się, że mieszkaniec powinien płacić, a tego nie robił, wszczęte zostaje postępowanie administracyjne. Urzędnicy, wydając decyzję, określą opłatę za wsteczne okresy, w których dany mieszkaniec przebywał na terenie gminy, a nie dokonywał za siebie bądź członka rodziny opłaty tzw. podatku śmieciowego.
- W 2021 roku najwyżej określona opłata naliczona za okresy wsteczne opiewała na kwotę blisko 3 tys. zł za okres czterech lat
- mówi Mateusz Czachor.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.