Reklama

Pomoc finansowa dla firm w czasie epidemii. Rozmawiamy z dyrektor kolbuszowskiego pośredniaka

Opublikowano: śr, 8 kwi 2020 16:00
Autor:

Pomoc finansowa dla firm w czasie epidemii. Rozmawiamy z dyrektor kolbuszowskiego pośredniaka  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej chce pomóc mikrobprzedsiębiorcom. Mogą oni ubiegać się o nisko oprocentowaną pożyczkę. Nabór już ruszył. O szczegółach rozmawiamy z Martą Rainer, dyrektor kolbuszowskiego pośredniaka.

Mikrobprzedsiębiorcy z pewnością będą chcieli korzystać z pomocy. Kto może otrzymać pożyczkę z Funduszu Pracy?

- Z pożyczki może skorzystać przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku, z dwóch ostatnich lat obrotowych, spełniał łącznie kilka warunków. Po pierwsze zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników. Po drugie osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro. Po trzecie: prowadził działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r.

Właściciele małych przedsiębiorstw chcieliby dowiedzieć się, kto udziela pożyczki i na jakich zasadach?

- Jest to jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Udziela jej, na podstawie umowy, dyrektor urzędu pracy działający z upoważnienia starosty.

Jaka jest maksymalna kwota pożyczki i jakie jest jej oprocentowanie?

- Pożyczka jest udzielana ze środków Funduszu Pracy do wysokości 5 tys. zł, zaś jej oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

 Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Czy pożyczka może zostać umorzona?

- Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na 29 lutego 2020 r. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza o fakcie niezmniejszenia stanu zatrudnienia.

Gdzie należy złożyć wniosek o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców?

- Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Wnioski powinny być wnoszone w postaci elektronicznej poprzez platformę praca.gov.pl lub w postaci papierowej do urzędu.

Złożenie wniosku i umowy poprzez platformę praca.gov.pl, po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, pozwoli na obsługę sprawy bez konieczności wizyty w powiatowym urzędzie pracy i znacznie przyśpieszy otrzymanie pożyczki. Składając wniosek poprzez platformę praca.gov.pl, należy pamiętać o złożeniu podpisu elektronicznego zarówno na wniosku, jak i na umowie do niego załączonej.

 Jakiego innego wsparcia mogą oczekiwać przedsiębiorcy i pracodawcy z powiatowego urzędu pracy?

- W najbliższych dniach uruchomimy nowe formy pomocy przewidziane w ustawie, tj.: dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników danego przedsiębiorcy oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne – dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Ponadto formą pomocy może być dofinansowanie organizacji pozarządowej lub podmiotowi, o którym mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, części kosztów  wynagrodzeń pracowników oraz należnych o tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności - dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników.

Warunkiem otrzymania wsparcia jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumianego jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym, lub wartościowym w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrany okres powinien mieścić się w ramach czasowych, tj. od: po 1 stycznia 2020 do dnia poprzedzającego złożenie wniosku.

- TERMINY -

PUP w Kolbuszowej od 4 kwietnia ogłosił nabór wniosków na pożyczki dla mikroprzedsiębiorców będących pracodawcami. Jest to jeden z instrumentów w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, która ma łagodzić skutki wprowadzonych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa i chronić miejsca pracy. Do poniedziałku, 6 kwietnia przedsiębiorcy złożyli 64 wnioski na kwotę 320 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.