Reklama

Pomnik w Staniszewskiem był w opłakanym stanie. Strażacy wzięli się za jego czyszczenie. Czy będzie wymagał renowacji?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkaniec Staniszewskiego podczas ostatniej sesji Rady Gminy Raniżów (27 kwietnia) poruszył temat pomnika, który jest w opłakanym stanie.

Pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia, w których niemieccy okupanci zabili dziesięciu mieszkańców wsi Staniszewskie, jest w złym, a nawet jak mówi mieszkaniec, w opłakanym stanie. Powstał on w 1960 roku obok szkoły. Teraz wymaga renowacji.  

Jak dodał podczas sesji mieszkaniec, umycie pomnika może być trudne, ponieważ mogą wysypać się spoiny, pomiędzy kamieniami. Do renowacji nadaje się także tablica. Mężczyzna wskazał także, że należałoby wyciąć świerki, które rosną obok pomnika. Igły i żywica powoduje jego niszczenie. Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy w Raniżowie, zaznaczył, że postulat, aby zadbać o ten pomnik, jest w pełni zasadny. 

Będzie inaczej 

Co na ten temat mówi Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów?

- Temat jest znany, bo jakiś czas temu jeden z mieszkańców też zwrócił na to uwagę. Myślę, że już na 11 listopada, na święto państwowe, to już będzie wyglądało inaczej

- zaznaczył szef raniżowskiej gminy. 

Zapewnił on także, że trzeba od ręki fachowca, który zająłby się renowacją, a pieniądze się znajdą. - Jest to naszym obowiązkiem, bo wiązało się to z cierpieniem wielu osób - dodał wójt.  

Druhowie się zajęli 

Druhowie z OSP Staniszewskiego przed świętami majowymi sami zajęli się czyszczeniem pomnika.

- Chcielibyśmy podziękować wszystkim druhom i sołtysowi za pomoc i  zaangażowanie  w pracach przy pomniku. Dziękujemy mieszkańcom, którzy przechodząc,  zatrzymywali się na chwilę rozmowy i dziękowali za tą pracę

- napisali strażacy na swoim profilu na Facebooku, chwaląc się zdjęciami wyczyszczonego pomnika. 

POMNIK W STANISZEWSKIEM

W czasie okupacji hitlerowskiej w rejonie Staniszewskiego działał oddział Gwardii Ludowej „Iskra". W odwecie Niemcy w 1943 roku spacyfikowali wieś. Podczas tej akcji represyjnej zginęło dziesięciu mieszkańców. W 1960 roku obok szkoły postawiono pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy