Reklama

Policja w te wakacje będzie miała pełne ręce roboty

Opublikowano:
Autor:

Policja w te wakacje będzie miała pełne ręce roboty  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Tegoroczne wakacje będą miały szczególny wymiar z uwagi na panujący w Polsce i w wielu regionach świata stan zagrożenia epidemicznego. Dla policjantów jednak jest to niezmiennie czas wzmożonej pracy na wielu płaszczyznach. W tym roku funkcjonariusze będą dbać nie tylko o bezpieczeństwo w ruchu drogowym czy też w miejscach zorganizowanego wypoczynku. Policjanci będą także zwracać uwagę na przestrzeganie rządowych zaleceń związanych z zagrożeniem koronawirusem.

Od 26 czerwca do 31 sierpnia policjanci prowadzą wzmożone działania kontrolne pn. „Bezpieczne wakacje 2020”.

- W tym roku letni wypoczynek będzie odbywał się jednak pod znakiem zagrożenia epidemicznego, w związku z którym znaczna część Polaków będzie wypoczywać na terenie naszego kraju, lub po prostu zrezygnuje z wakacyjnych wyjazdów decydując się na spędzanie czasu w miejscu zamieszkania.
Jak co roku jednak, okres wakacyjny to czas wzmożonej pracy policjantów, którzy będą prowadzić wzmożone działania kontrolne skierowane na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz w miejscach wypoczynku. W tym roku policjanci będą także zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z obowiązkiem stosowania się do rządowych zaleceń związanych z zagrożeniem koronawirusem - informuje policja.   Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
W działania zaangażowani są policjanci z Referatu Ruchu Drogowego. Już od pierwszego weekendu wakacji funkcjonariusze rozpoczynają wzmożone kontrole na drogach naszego powiatu pod kątem ujawniania przypadków kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości, przekraczania prędkości, sposobu przewożenia dzieci i innych wykroczeń popełnianych zarówno przez kierujących samochodami, motocyklami, rowerami, a także przez pieszych.
Funkcjonariusze będą prowadzić również kontrole pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wakacje. Zapotrzebowanie w tym zakresie należy zgłosić kilka dni wcześniej do Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej  pod numer: 17 2275 310 (dyżurny jednostki) lub 17 2275 350 – Referat Ruchu Drogowego, gdzie zostaną uzgodnione miejsce i termin kontroli. Punktem kontrolnym wyznaczonym do kontroli autokarów jest parking przy ul. Narutowicza w Kolbuszowej (obok cmentarza).

Patrole wodne
Na terenie powiatu kolbuszowskiego największym zbiornikiem wodnym jest zalew Maziarnia w Wilczej Woli. Jest to zbiornik retencyjny, na terenie którego obowiązuje zakaz kąpieli. Kąpać można się jedynie na wydzielonym specjalnie kąpielisku. Wraz z  Funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać na osoby, które kąpią się poza wydzielonym kąpieliskiem. Policjanci będą kontrolować również stan trzeźwości sterników pływających po akwenie. Osoba, która steruje łodzią będąc pod wpływem alkoholu odpowiada tak samo jak kierowca. Funkcjonariusze przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
•    Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
•    Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
•    Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr. Nie pływaj także w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy
•    Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
•    Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
•    Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
•    Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
•    Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
•    Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.


Kontrola miejsc zorganizowanego wypoczynku
Miejsca, gdzie organizowane są obozy lub kolonie dla dzieci będą sprawdzane przez dzielnicowych poszczególnych rewirów z terenu powiatu kolbuszowskiego. Policjanci będą zwracać uwagę na warunki w jakich wypoczywają dzieci oraz na sprawowaną opiekę. O pomoc w tym zakresie można poprosić dzielnicowych.

Pomocne aplikacje „Moja Komenda” i „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa"
Policjanci przypominają również, o nowych narzędziach, dzięki którym możemy w szybki i wygodny sposób ustalić dane i kontakt do dzielnicowego, a także odnaleźć najbliższą jednostkę. Mobilna aplikacja „Moja Komenda” pozwala na ustalenie dzielnicowego danego rejonu służbowego w każdym miejscu w Polsce. W sytuacji, gdy jesteśmy świadkami nieprawidłowych zachowań możemy je zgłosić poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Możemy również sprawdzić, czy okolica w której przebywamy jest bezpieczna.

Pamiętajmy o zaleceniach rządowych związanych z zagrożeniem koronawirusem:
ograniczenia w przemieszczaniu się - 2 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wyłączeni z tego obowiązku są:
•    rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
•    osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
•    osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
•    osoby, które zasłaniają usta i nos.

Obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych:
Obowiązek dotyczy noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych. Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 2 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
•    w autobusie, tramwaju i pociągu,
•    w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
•    w sklepie, banku, na targu i na poczcie,
•    w kinie i teatrze,
•    u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
•    w kościele, w szkole, na uczelni
•    w urzędzie (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.
Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?  W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz. W pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów).

Aktualne informacje w tym zakresie można znaleźć na rządowych stronach stronach: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE