Reklama

Pogoda Kolbuszowa. Nadchodzą przymrozki. Wydano ostrzeżenie dla powiatu kolbuszowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Pogoda Kolbuszowa. Nadchodzą przymrozki. Wydano ostrzeżenie dla powiatu kolbuszowskiego - Zdjęcie główne

Przymrozki mają wystąpić m.in. na terenie powiatu kolbuszowskiego. | foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zima noc przed nami. Synoptycy ostrzegają przed przymrozkami, które mogą wystąpić m.in. na terenie powiatu kolbuszowskiego.

Majowe noce mogą okazać się zdradliwe dla roślin, zwłaszcza dla tych, które wcześnie rozpoczęły swój wzrost. Przymrozki w maju to poważne zagrożenie dla wielu gatunków upraw i sadów.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed ich wystąpieniem wydał dzisiaj (poniedziałek, 8 maja) IMGW. Obowiązuje ono od godz. 23 do jutra do godz. 7 rano. 

- Prognozowany jest lokalnie spadek temperatury powietrza do około 0°C. Temperatura minimalna od 0°C do 3°C, lokalnie -1°C, przy gruncie od -3°C do -1°C

- czytamy w wydanym komunikacie. 

Ostrzeżenie wydano dla powiatów: brzozowskiego, dębickiego, jarosławskiego, kolbuszowskiego, Krosna, leżajskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, mieleckiego, niżańskiego, przemyskiego, przeworskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego i tarnobrzeskiego.

Przymrozki mogą występować w każdej części Polski, ale szczególnie zagrożone są obszary górskie oraz kotliny. W przypadku roślin, które są wrażliwe na niskie temperatury, przymrozki mogą spowodować znaczne uszkodzenia, a nawet całkowite zniszczenie uprawy.

Największe zagrożenie stanowią dla roślin wiosenne, wczesne i owocujące drzewa, jak jabłonie, czereśnie czy wiśnie, które zaczynają pączkować i kwitnąć już na początku maja. Przymrozki w tym okresie mogą zabić pąki, zniszczyć kwiaty oraz owoce, co skutkuje utratą plonów. Uszkodzenia mogą pojawić się również u innych gatunków roślin, takich jak warzywa czy rośliny ozdobne.

Aby zminimalizować ryzyko strat wskutek przymrozków, ogrodnicy i rolnicy stosują różne metody ochrony roślin. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zastosowanie osłon termicznych, takich jak agrowłóknina lub folia. Osłony te zapobiegają utracie ciepła z rośliny, co pozwala uniknąć uszkodzeń spowodowanych przymrozkami.

Innym sposobem ochrony są systemy nawadniające, które zwiększają temperaturę powietrza wokół roślin, chroniąc je przed niskimi temperaturami.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy