Jak poinformował sierż. szt. Adrian Kocój, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej mężczyzna, przechodząc przez jedną z działek w Brzezówce (gm. Kolbuszowa), zauważył w świeżo rozgarniętej ziemi wystający element.
Po dokładnym obejrzeniu przedmiotu podejrzewał, że może być to pocisk lub niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej. O swoim znalezisku powiadomił funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.
Na miejsce został skierowany policjant z tzw. rozpoznania minersko-pirotechnicznego z kolbuszowskiej komendy. Potwierdził on, że był to pocisk moździerzowy o długości 280 mm.
Pocisk został znaleziony w Brzezówce (fot. Adrian Kocój, KPP Kolbuszowa)
Od zgłoszenia (niedziela 26 maja) funkcjonariusze nieustannie zabezpieczają miejsce znaleziska. W poniedziałek, 27 maja pocisk ma zostać przejęty i zabezpieczony przez patrol saperski.
Jeżeli znajdziemy pocisk lub inny niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej, ważne jest, aby postępować zgodnie z kilkoma kluczowymi zasadami bezpieczeństwa:
- Nie dotykaj znaleziska - Przenoszenie, obracanie lub w jakikolwiek inny sposób manipulowanie znaleziskiem może być niezwykle niebezpieczne.
- Nawet bardzo stary pocisk może być nadal aktywny i wybuchnąć.
- Odsuń się na bezpieczną odległość - Zalecane jest oddalenie się na bezpieczną odległość od niewybuchu. Nie ma jednoznacznie określonej, bezpiecznej odległości, ale im dalej, tym lepiej.
- Zawiadom odpowiednie służby - W Polsce, w przypadku znalezienia niewybuchu, należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji lub straży miejskiej/gminnej. Można również bezpośrednio zgłosić znalezisko saperom wojskowym, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
- Zachowaj spokój i czekaj na służby - Po zawiadomieniu odpowiednich służb, ważne jest, aby zachować spokój i czekać na ich przybycie. Służby są odpowiednio szkolone do radzenia sobie z takimi sytuacjami i podejmą niezbędne kroki, aby zneutralizować zagrożenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.