Reklama

Play chce wybudować 32 wieże w powiecie kolbuszowskim. Firma chce spotkać się z władzami gminy Kolbuszowa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Play chce wybudować 32 wieże w powiecie kolbuszowskim. Firma chce spotkać się z władzami gminy Kolbuszowa - Zdjęcie główne

Przedstawiciele sieci Play mają pojawić się na najbliższych obradach Rady Miejskiej w Kolbuszowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Braki zasięgu są w dzisiejszych czasach dużym problemem. Zasięg każdy chciałby mieć, gorzej ze zgodą na postawienie masztu z nadajnikami. Przedstawiciele sieci Play chcą spotkać się z samorządowcami z gminy Kolbuszowa. O czym będą rozmawiać?

Julian Dragan, radny z Weryni, podczas sesji rady miejskiej (11 sierpnia) dopytywał o stację telefonii komórkowej, która ma powstać w jego sołectwie. Samorządowiec podkreślił, że sąsiedzi wieży, która od najbliższego domu ma być w odległości 200 metrów, obawiają się promieniowania. 

Temat budowy masztów

Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej, wyjaśnił, że spotkanie z przedstawicielami sieci Play zaplanowane było już na 11 sierpnia. Ze względów losowych do spotkania podczas zebrania samorządowców nie doszło. - Będą na następnej sesji - nadmienił radny Krzysztof Wilk. 

ZOBACZ TAKŻE:
Przewodniczący zapewnił, że wtedy to radni będą mogli zadać im pytania i porozmawiać. - Będą mówić o budowanych odbiornikach. Zwrócili się do nas z pismem, żeby mogli wypowiedzieć się na szerszym forum takim jak rada - dodał Krzysztof Wilk. 

Skarżą się na brak zasięgu 

- Jest duży problem z telefonią komórkową, bo wszyscy skarżymy się, kiedy zasięgu nie ma. Najgorzej ma Werynia, bo tam jest on najsłabszy, w części Kolbuszowej Górnej też nie jest najlepiej - mówił Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

Włodarz dodał, że w temacie budowy stacji trudno jest wypracować jakiś kompromis. Firma Play jest jedynym na tę chwilę inwestorem, jeśli chodzi o wznoszenie kolejnych masztów telefonii komórkowej.

- Play zaczyna rozumieć potrzebę konsultacji z mieszkańcami, bo wcześniej nie chcieli rozmawiać - nadmienił Jan Zuba. Przypomnijmy, że takie spotkania konsultacyjne miały miejsce w Nowej Wsi i Kolbuszowej Górnej. Wtedy to przyjechał przedstawiciel firmy, zgodził się z opinią mieszkańców Nowej Wsi, że zaproponowana lokalizacja budowy masztu jest za blisko domów i zaproponował, aby to mieszkańcy wskazali dwa nowe miejsca, które zostaną rozważone przez Play. 

- Sprawa w Nowej Wsi nie została jeszcze do końca rozstrzygnięta, aczkolwiek te propozycje mieszkańców nie do końca były trafione, bo ciężko oczekiwać, że gdzieś w lesie, gdzie nie ma dostępu do drogi i infrastruktury typu energia elektryczna, że powstanie masz telefonii komórkowej - wyjaśnił burmistrz Zuba. Niemniej jednak to, co powiedział przewodniczący, przedstawiciele sieci Play zgłosili gotowość do wzięcia udziału w sesji i 25 sierpnia powinni się pojawić w Kolbuszowej. - Będziecie państwo mogli zadawać pytania i oczekiwać sensownych odpowiedzi o przedstawicieli firmy - zwrócił się szef gminy do radnych. 

Teren zalewowy

Aktualnie prowadzone jest postępowanie w Zarębkach. Było tam zorganizowane spotkanie przez panią sołtys z mieszkańcami bez udziału jeszcze na tym wczesnym etapie przedstawicieli sieci Play. Posiedzenie zorganizowano po to tylko, żeby społeczność wiedziała, że firma Play na terenie sołectwa Zarębek ubiega się zgodę na realizację takiej inwestycji. 

- Na chwilę obecną postępowanie jest na ukończeniu. Projekt decyzji został zaopiniowany przez generalną dyrekcję, wskazując tylko skrawek terenu, który był planowany pod tę inwestycję jako możliwy do zainwestowania

- zaznaczył Jan Zuba.

Stacja powstać ma w Zarębkach, przy krajowej drodze nr 9 na Dubasie. W tej sprawie wpłynęło pismo od mieszkańców, którzy wskazują, że jest to teren zalewowy. Argumentowali, że bardzo często po dużych opadach deszczu ten teren, na którym ma stanąć wieża przekaźnikowa, bywa pod wodą.

- Są to argumenty, które przemawiają za tym, żeby wydać negatywną decyzję lokalizacyjną i takowa najprawdopodobniej zostanie wydana - powiedział Jan Zuba. 

Werynia i Kolbuszowa

- Jeżeli chodzi o Werynię, nie znam szczegółów, więc musi być to na bardzo wczesnym etapie - uściślił Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

 W Kolbuszowej Górnej jest wydana decyzja lokalizacyjna. Nie ma tam żadnych protestów, poza tymi pierwszymi, które zostały uwzględnione w decyzji lokalizacyjnej. 

- Przyjęliśmy taką zasadę, nie rozpatrujemy wniosków, dopóki nie dojdzie do spotkania wnioskodawcy z mieszkańcami

- dodał włodarz. 

Jan Zuba wyjaśnił, że decyzję lokalizacyjną czy decyzje o warunkach zabudowy przygotowuje urbanista, nie burmistrz czy urzędnik. Jest to jednak decyzja administracyjna, a więc musi być organ wydający decyzję, czyli burmistrz. Projekt takiej decyzji przygotowuje urbanista. 

- Projekt decyzji jest opiniowany przez instytucje, które są wymienione w katalogu instytucji opiniujących, a następnie prowadzone jest dalsze postępowanie. W trakcie tego postępowania muszą i będą odbywać się konsultacje z mieszkańcami - podsumował Jan Zuba. 

Play odpowiada na temat masztów 

Zwróciliśmy się do firmy Play z prośbą, o wyjaśnienie planów operatora w powiecie kolbuszowskim. 

- Strategia rozwoju powiatu kolbuszowskiego jako jedną z ważniejszych słabych stron, wymienia niedostateczną infrastrukturę komunikacyjną, wskazując jednocześnie wśród celów operacyjnych: rozwój infrastruktury informacyjno-komunikacyjnej i nowoczesnych technologii

- wyjaśnia Paweł Antończyk, ekspert do spraw public affairs. 

Nasz rozmówca podkreśla, że współczesne miasta i aglomeracje miejskie zarządzane są przy pomocy inteligentnych narzędzi wymagających wysokiej jakości usług mobilnych. - Nie będzie to możliwe bez dobrej i stabilnej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Sesja Rady Miejskiej w Kolbuszowej jest więc z całą pewnością dobrym miejscem do przedstawienia korzyści z rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej dla Kolbuszowej - zaznacza Paweł Antończyk i dodaje: - Chcemy także, wspólnie z niezależnymi ekspertami odpowiedzieć na wszystkie pytania samorządu i mieszkańców w duchu transparentności i dobrej współpracy.

Kilkadziesiąt masztów w kolbuszowskim

W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, w tym kilkadziesiąt na terenie powiatu kolbuszowskiego. - Więc nie są to inwestycje, które w żaden sposób się wyróżniają - nadmienia przedstawiciel sieci. 

Paweł Antończyk zaznacza, że dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez urząd komunikacji elektronicznej.  

- Wybór miejsca każdej nowej inwestycji, poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych 

- tłumaczy przedstawiciel firmy Play. 

P4 sp. z o.o. czyli operator Play planuje budowę 32 stacji bazowych telefonii komórkowej na terenie wszystkich gmin powiatu kolbuszowskiego. Inwestycje są na różnym poziomie zaawansowania, a na kolejność ich realizacji wpływ mają nie tylko warunki techniczne, ale także przebieg procesu uzyskiwania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz pozwolenia na budowę. 

Aktualnie realizowane są inwestycje w Lipnicy, Woli Raniżowskiej, Cmolasie, Zarębkach, Komorowie, Nowej Wsi, Raniżowie oraz Kolbuszowej Górnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy