Reklama

Plany warte 12,5 miliona złotych. Gmina Majdan Królewski złożyła trzy wnioski do Polskiego Ładu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UG Majdan Królewski

Plany warte 12,5 miliona złotych. Gmina Majdan Królewski złożyła trzy wnioski do Polskiego Ładu - Zdjęcie główne

W planach jest m.in. adaptacja budynku szkoły podstawowej w Brzostowej Górze pod Dzienny Dom Seniora. Czy inwestycja dojdzie do skutku? | foto UG Majdan Królewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Majdan Królewski złożyła trzy wnioski w ramach drugiej edycji rządowego programu Polski Ład. Wartość wszystkich inwestycji opiewa na kwotę bagatela 12 mln 450 tys. złotych. Sprawdzamy, na co samorząd planuje przeznaczyć pieniądze.

Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski, na ostatniej sesji rady gminy (11 marca) poinformował, że majdański urząd złożył trzy wnioski w drugim naborze do Rządowego Funduszu Polski Ład.

Kasa na dwie drogi

Pierwsza inwestycja opiewa na kwotę 4 mln 950 tys. złotych i dotyczy budowy i modernizacji gminnych dróg. Kwota dofinansowania z rządowego programu ma wynieść niewiele ponad 4 mln 700 tys. złotych.

W ramach Polskiego Ładu urząd planuje zrealizować dwa zadania. Pierwsze z nich to rozbudowa gminnej drogi w Brzostowej Górze (droga do Krząstków). Natomiast kolejnym zadaniem będzie budowa traktu w Hucie Komorowskiej "Żwirownia - Sumarówka" o długości około 0,89 kilometra.

Kanalizacja do rozbudowy

Drugi wniosek, który złożyła gmina Majdan Królewski w ramach rządowego programu, zakłada budowę i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej m.in. w miejscowościach takich jak: Huta Komorowska, Komorów i Majdan Królewski. Wartość całej inwestycji to koszt rzędu 2,5 mln złotych. Dofinansowanie z Polskiego Ładu ma wynieść 2 mln 375 tys. zł.

To, gdzie konkretnie prace związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej byłyby prowadzone, będzie zależało od wyniku przetargu na zadania realizowane w ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu. Jeżeli okaże się, że nie na wszystko wystarczy pieniędzy, wówczas zaplanowane wcześniej prace zostaną zrealizowane z pieniędzy z kolejnego naboru (o ile gmina otrzyma dofinansowanie).

Urząd nie wyklucza, że również inne miejscowości zostaną przyłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej. 

Przekształcić w Dzienny Dom Seniora

Ostatnia, trzecia inwestycja, zakłada budowę i modernizację infrastruktury społecznej na terenie gminy Majdan Królewski. Jej wartość opiewa na kwotę pięciu milionów złotych, zaś dofinansowanie z Polskiego Ładu ma wynieść 4 mln 250 tys. złotych.

Za tę kwotę majdański urząd planuje utworzyć Dzienny Dom Seniora w Brzostowej Górze, poprzez adaptację i modernizację istniejącego budynku po szkole podstawowej.

- Zakres adaptacji budynku obejmuje roboty remontowo - budowlane z wykonaniem windy, adaptacje pomieszczeń dla osób na pobyt dzienny, utworzenie kuchni ze stołówką, utworzenie oddziału rehabilitacji - przekazała przedstawicielka UG w Majdanie Królewskim i dodała:

- Rezultatem będzie rozwój i wzrost jakości opieki, a także poprawa jakości i komfortu życia osób starszych.

Definitywny koniec szkoły

O adaptacji szkolnego budynku pod Dom Seniora wiadomo było już od października ubiegłego roku. Wówczas Jerzy Wilk, włodarz gminy Majdan Królewski, informował, że będzie to możliwe dopiero po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej szkoły w Brzostowej Górze.

Wiemy już, że szkoła zostanie zlikwidowana. Stosowna uchwała została przegłosowana na ostatniej sesji Rady Gminy Majdan Królewski, która odbyła się w piątek, 11 marca. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych. Za przyjęciem uchwały było 12 radnych. Przeciw zagłosowali Mariola Kopeć i Janusz Mazgaj. Natomiast od głosu wstrzymał się Mariusz Wołosz. Formalnie, szkoła w Brzostowej Górze zostanie zlikwidowana 31 sierpnia tego roku, tak mówi podjęta uchwała. Jej mienie w tym dniu całkowicie przejmie majdańska gmina.

Teraz nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby budynek po dawnej szkole podstawowej wykorzystać i przekształcić go w Dom Seniora. Wszystko zależy od tego, czy gmina otrzyma dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy