Reklama

Plany na 2018 rok

Opublikowano:
Autor:

Plany na 2018 rok   - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przed nami kolejny rok pracy w Samorządzie Powiatu Kolbuszowskiego. Nasze coroczne plany zakładają wybranie najważniejszych działań i priorytetów dla Powiatu, skupieniu na nich środków finansowych i ich prawidłowej realizacji. Realizacje naszych planów w dużej mierze uzależnione są od tego, czy i w jakiej wysokości pozyskamy pieniądze na ich dofinansowanie – mówi Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś.

Rok 2018 będzie szczególnym rokiem, w którym realizowane będą inwestycje i w którym przeznaczać będziemy znaczne środki finansowe na inwestycje dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej. Przystępujemy do największej w historii kolbuszowskiego szpitala inwestycji, która będzie służyła mieszkańcom powiatu kolbuszowskiego –  pacjentom szpitala. Wielkiej i kosztownej, ale przede wszystkim ogromnie ważnej pod kątem społecznym. Dzięki pozyskanej przez SP ZOZ w 2017 roku prawie 11 milionowej dotacji dojdzie do przebudowy pomieszczeń po byłej Izbie Przyjęć oraz dobudowana zostanie część skrzydła przylegającego do tych pomieszczeń. Tak powstaną pomieszczenia na potrzeby Bloku Operacyjnego. Oddział ten zostanie wyposażony w niezbędną i nowoczesną infrastrukturę jak i sprzęt medyczny.

Ponadto przyszły rok ma być rokiem bardzo udanym dla szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie powiatu kolbuszowskiego. Wszystko za sprawą pozyskanych przy dużym wsparciu Posła na Sejm Zbigniewa Chmielowca środków przez nasz Samorząd w 2017 roku z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Mam tu na myśli realizację dwóch zadań w ramach Rządowego Programu Rozwoju Szkolnej Infrastruktury Sportowej. 

W ramach pierwszego zadania Samorząd Powiatu otrzymał 331 tys. zł na budowę dwóch kortów tenisowych przy Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Wstępne prace przy tym obiekcie już się rozpoczęły. Drugą połowę Powiat dołożył z własnych środków finansowych. Ponadto w ramach zadania planujemy przy ZST budowę nowego i przebudowę istniejącego chodnika, budowę wiaty rowerowej oraz ogrodzenie i oświetlenie kortów tenisowych. Istoty jest fakt, iż korty te przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

W ramach drugiego zadania przy Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej planujemy budowę kompleksu lekkoatletycznego – wariant 200 m treningowy. Trwają prace przygotowawcze do przetargu. Samorząd otrzymał 399 tys. zł. Pozostałą kwotę dołożymy z własnego budżetu. W ramach tego projektu zostanie wybudowana bieżnia okrężna 200 m, bieżnia prosta do biegu na dystansie 60 m, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, piłkochwyty, a także wewnątrz bieżni okrężnej wykonane zostanie boisko z nawierzchnią z trawy syntetycznej. Kompleks sportowy uzupełni wykonany nowy chodnik, wiata rowerowa oraz oświetlenie obiektu. Dodatkowo kolbuszowskie liceum zostanie wyposażone w podstawowy sprzęt lekkoatletyczny.

Pragnę nadmienić, iż Władze Powiatu Kolbuszowskiego cały czas czynią starania zmierzające do poprawy bazy sportowej szkół ponadgimnazjalnych, znajdujących się na naszym terenie.

W 2018 roku planujemy również kolejne inwestycje, dotyczące remontów dróg powiatowych. Jest prawie pewne, że wykonany zostanie odcinek drogi na terenie Gminy Niwiska wraz z budową chodnika w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Inne inwestycje w zakresie remontów dróg również będą realizowane. Nadmienię, iż ich miejsce i zakres uzależniony będzie od pozyskanych środków finansowych, a to na pewno nastąpi. Jeśli chodzi o budowę chodników dla pieszych na terenie powiatu kolbuszowskiego to zadanie to będzie realizowane przy pomocy środków finansowych i w porozumieniu z Włodarzami Gmin. 

Wzorem roku 2017 prowadzone będą spotkania z uczniami ostatnich klas gimnazjum oraz organizowane akcje promocyjne, dedykowane gimnazjalistom, a promujące nasze szkoły: LO, ZST w Kolbuszowej i ZSA-E w Weryni. W dalszym ciągu Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego dopłacał będzie do biletów miesięcznych uczniom już nie tylko klas I, ale również klas II, III i IV, a formą wparcia dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce będą udzielane dla nich stypendia, których wysokość i liczba co roku wzrasta.

Ponadto przystępujemy do realizacji projektu pn. PSIP - Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej „Cyfrowe Podkarpackie” Regionalnego Programu Operacyjnego. Założeniem programu jest zinformatyzowanie zasobu geodezyjno-kartograficznego oraz innych ważnych informacji tak, by dla całego województwa powstała jednolita baza danych dostępna dla mieszkańców, przedsiębiorców i  urzędów. Priorytetowym zadaniem przewidzianym dla PSIP jest utworzenie e-usług danych przestrzennych, które będą przydatne zarówno dla interesanta (mieszkańca, przedsiębiorcy, geodety), jak i dla pracownika administracji publicznej. Planujemy również, aby na terenie powiatu kolbuszowskiego powstała profesjonalna strzelnica. Realizacja tego zadania w głównej mierze uzależniona będzie od tego, czy uda się pozyskać dofinansowanie. 

W związku z przypadającą w 2018 roku XX. rocznicą powstania powiatu, planujemy zorganizowanie z tej okazji uroczystości, która połączona będzie z nadaniem i wręczeniem sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. 

Czynimy już przygotowania wespół z Gminami Powiatu Kolbuszowskiego, a także różnymi instytucjami i stowarzyszeniami do Powiatowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pragniemy spojrzeć na niepodległość przez pryzmat naszych mieszkańców i zachęcić do współtworzenia Święta Niepodległości, bo przecież ich własna niepodległość realizuje się codziennie właśnie tutaj – w powiecie kolbuszowskim. Chcemy przygotować w 2018 roku cały cykl przedsięwzięć, które chcielibyśmy, aby się w Powiecie Kolbuszowskim odbyły we wszystkich naszych gminach oczywiście z dużym udziałem mieszkańców, stowarzyszeń, szkół i instytucji. 

Starosta Kolbuszowski
Józef Kardyś

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE