Reklama

Pieniądze na pijanych mieszkańców, którzy trafili na izbę wytrzeźwień. - Lepiej odwieźć ich do domu - mówi sołtys

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Pieniądze na pijanych mieszkańców, którzy trafili na izbę wytrzeźwień. - Lepiej odwieźć ich do domu - mówi sołtys - Zdjęcie główne

Gmina Raniżów zabezpieczyła pieniądze na pijanych mieszkańców którzy trafili na izbę wytrzeźwień | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Raniżów postanowiła przeznaczyć 3 tys. zł na izbę wytrzeźwień w Rzeszowie. Pieniądze mają pójść na odwożenie nietrzeźwych mieszkańców do izby i ich pobyt.

Radni z raniżowskiej gminy jednogłośnie postanowili przeznaczyć 3 tys. zł na zawarcie porozumienia z Gminą i Miastem Rzeszów. Pod tym hasłem kryje się pobyt nietrzeźwych mieszkańców gminy w izbie wytrzeźwień. 

Jan Adamczyk, sołtys Mazurów, odnosząc się do uchwały, zauważył, że taniej byłoby odwieźć takich mieszkańców po prostu do domu i nie stracić tych pieniędzy. Nikt z samorządowców nie odniósł się jednak do słów sołtysa. 

Do izby wytrzeźwień trafiają osoby, które mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Doprowadza je tam policja lub straż miejska. Pobyt w tym miejscu nie może być dłuższy niż 24 godziny. Po przyjęciu konieczne jest badanie lekarskie. Osoba, która trafi na izbę, ma prawo nie zgodzić się na badanie alkomatem. Wówczas stan nietrzeźwości ocenia lekarz.

W izbach wytrzeźwień dozwolony jest także przymus bezpośredni: przypięcie do łóżka, polewanie wodą, zapięcie w kaftan bezpieczeństwa. Pobyt na izbie wytrzeźwień w Rzeszowie kosztuje 343 zł, wcześniej było to 260 zł. Osoba z zawartością alkoholu powyżej 4 promili musi zostać przewieziona do szpitala na oddział detoksykacji.

Po przyjęciu na izbę wytrzeźwień odbierane są rzeczy osobiste, dokumenty i  pieniądze  znalezione przy pacjencie i przekazywane zostają do depozytu izby. Cała zawartość kieszeni wyjmowana jest do kuwety (monitorowanej) przed pomieszczeniem depozytu. Sporządzony zostaje wykaz odebranych przedmiotów. 

Opiekun odbiera od nietrzeźwego jego odzież oraz bieliznę osobistą i daje mu odzież zastępczą. W przypadku braku zgody osoby doprowadzonej na oddanie odzieży pozostawia się ją po wnikliwym sprawdzeniu, czy osoba doprowadzona nie schowała w bieliźnie, kieszeniach, częściach ciała przedmiotów niebezpiecznych i wartościowych.

Jeżeli dana gmina z naszego powiatu nie ma podpisanej umowy z izbą wytrzeźwień w Rzeszowie, wówczas osoba zatrzymana na terenie tej gminy, nie trafia do Rzeszowa. Zostaje ona zatrzymana do momentu wytrzeźwienia w komendzie w Kolbuszowej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy