- Jesteśmy dumni z naszego nauczyciela perkusji - Krzysztofa Niezgody, który wraz z zespołem dokonał nagrania utworu Agaty Zubel. Gratulujemy tak prestiżowej nagrody jaką są Fryderyki! - napisali przedstawiciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej.
Wysoko zawieszona poprzeczka
Zwycięzcą na gali Fryderyk Festiwal 2024 w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna został album Agaty Zubel i Mai Kleczewskiej pt. "Oresteja". Tak prezentuje się obsada:
- Danuta Stenka (aktorka),
- Anna Zawisza (sopran),
- Michał Sławecki (kontratenor),
- Tomasz Piluchowski (tenor),
- Tamara Kurkiewicz (perkusja),
- Leszek Lorent (perkusja),
- Krzysztof Niezgoda (perkusja),
- Chór Polskiego Radia, Szymon Wyrzykowski (dyrygent)
- Reżyseria dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz
- Wydawca: Anaklasis
- Jestem bardzo szczęśliwy, że album, w którego powstaniu brałem udział jako solista-kameralista, został wybrany najlepszym nagraniem muzyki chóralnej w roku 2024. Jako członek akademii fonograficznej, co jest wynikiem wcześniejszych nominacji, mam świadomość, z jak wieloma świetnymi realizacjami współzawodniczyliśmy
- mówił w rozmowie z nami Niezgoda.
Źródło: Fryderyk Festiwal/Facebook.
Ogrom pracy i przygotowań
Nasz rozmówca podkreślił także, że nagrania do albumu były bardzo czasochłonne i wymagały wielu godzin ciężkiej pracy. Jak dodał, cały zespół perkusyjny wymagał odpowiedniego zgrania i przygotowania.
- Sam proces nagrania poprzedzony był intensywnymi próbami samego zespołu perkusyjnego, podczas których oprócz zgrywania opracowanych wcześniej indywidualnie partii, pracowaliśmy nad wspólnym brzmieniem i wstępnym doborem odpowiednich dla każdego głosu instrumentarium, co finalnie precyzowaliśmy już podczas rejestracji audio w studiu koncertowym Polskiego Radia w Warszawie
- tłumaczy perkusista.
Warto podkreślić, że nie jest to pierwsza nominacja Krzysztofa Niezgody jako kameralisty. - Wiele albumów orkiestrowych, w których powstawaniu brałem udział jako muzyk gościnny, było nominowanych i znajdowało się co najmniej w rundzie finałowej - zaznacza.
- Niemniej tegoroczna nagroda cieszy tym bardziej, że jest ona przyznana za pracę kameralną nad dziełem wybitnej kompozytorki Agaty Zubel, a wydanym przez Anaklasis, wytwórnię płytową rodzimego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
- dodał w rozmowie z Korso.
Jeden z aktów albumu "Oresteja":
Kim jest Krzysztof Niezgoda?
Krzysztof Niezgoda pochodzi z Kolbuszowej Dolnej. Ma 33 lata. Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej oraz członkiem Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, orkiestry instrumentów historycznych Warszawskiej Opery Kameralnej.Ma także na koncie współpracę m.in. z: Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, NFM Filharmonią Wrocławską, Orkiestrą Filharmonii Narodowej czy Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej. Wykładał również na warsztatach i kursach perkusyjnych oraz z zakresu wykonawstwa muzyki historycznej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.