reklama
reklama

Kierowco, pamiętasz o viaTOLL-u? Zostało niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Kierowco, pamiętasz o viaTOLL-u?  Zostało niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - Zdjęcie główne

Kierowcy mają coraz mniej czasu na odzyskanie pieniędzy | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIWkrótce mija termin składania wniosków o zwrot środków z systemu viaTOLL. Sprawdź, jak krok po kroku wypełnić wniosek i odzyskać pieniądze. Nie wiesz, czy to Cię dotyczy? Przeczytaj - chodzi nie tylko o kierowców ciężarówek.
reklama

ViaTOLL był opłatą dla samochodów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Obowiązywał on na wszystkich trasach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Rejestracji w systemie dokonywało się przez stronę internetową i finalizowało ją w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta, gdzie można było doładować konto i zapłacić za wypożyczenie viaBOXA, który trzeba zamontować na przedniej szybie. 

ZOBACZ TAKŻE:

e-TOLL zamiast viaTOLL-a. Jak odzyskać pieniądze?

Obowiązek posiadania ViaTOLL-a leżał po stronie kierowców ciężarówek oraz autobusów, w których było więcej niż 9 miejsc, ale również kierujących samochodem z przyczepą, w tym campingową.  Stawki były uzależnione były od tego, czym się poruszaliśmy, od długości wybranego odcinka i rodzaju drogi. Pieniądze ściągane były w sposób automatyczny, za każdym razem, gdy przejechaliśmy przez specjalne bramki ustawione przy drodze. System działał do końca września 2021 roku i został zastąpiony mobilną aplikacją e-TOLL PL oraz urządzeniami pokładowymi kompatybilnymi z e-TOLL. 

reklama

Po tym czasie kierowcy, którzy korzystali z urządzenia powinni je wyrejestrować, dzięki czemu mogli odzyskać pieniądze, które na nim zgromadzili. Mimo że od tego czasu mięło prawie rok część osób nadal tego nie zrobiła, a zostało coraz mniej czasu. Termin mija już 30 września 2022 roku. Po tym czasie wszystkie środki pozostałe na kontach w systemie oraz kaucje za urządzenia zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Zwrot pieniędzy z viaTOLL krok po kroku 

Jeżeli chcemy odzyskać zwrot kaucji za urządzenie lub środki z salda umowy viaTOLL na konto bankowe, powinniśmy:

  • Przesłać podpisany formularz reklamacyjny oraz zdjęcie OBU obrazujące jego kod kreskowy na adres kontakt@etoll.gov.pl, aby uzyskać zwrot kaucji za urządzenie. Na jednym formularzu możesz dopisać dowolną liczbę urządzeń.
  • Przesłać podpisany formularz reklamacyjny na adres kontakt@etoll.gov.pl z dyspozycją zwrotu środków znajdujących się na umowie viaTOLL na wskazany rachunek bankowy.
  • Złożyć dyspozycję zwrotu salda lub kaucji w swoim Internetowym Koncie Klienta w zakładce „Komunikaty” i dołączyć zdjęcia urządzeń pokładowych. 
Jeżeli natomiast chcemy przeksięgować środki z konta viaTOLL na konto rozliczeniowe w systemie e-TOLL, musimy:

reklama

  • Przesłać na adres kontakt@etoll.gov.pl podpisany formularz przeksięgowania środków z viaTOLL do e-TOLL i dołączyć zdjęcie OBU obrazujące jego kod kreskowy (w przypadku przeksięgowania kaucji)
  • Można również złożyć dyspozycję zwrotu środków bezpośrednio w Miejscu Obsługi Klienta e-TOLL, dołączając podpisany formularz przeksięgowania środków z viaTOLL do e-TOLL. Musimy jednak pamiętać, że jest to możliwe, jeżeli posiadamy konto aktualnie obowiązującego systemu. 

reklama
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama