Reklama

Padły dzik przy drodze w Kolbuszowej Dolnej. - Co w takiej sytuacji robić? - pyta Czytelnik

Opublikowano: pt, 1 mar 2019 10:00
Autor:

Padły dzik przy drodze w Kolbuszowej Dolnej. - Co w takiej sytuacji robić? - pyta Czytelnik  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mężczyzna znalazł martwe zwierzę przy ul. Mieleckiej.  - Dzik nie jest na pewno potrącony. Z kim skontaktować się w takiej sytuacji? - zastanawia się mieszkaniec naszego powiatu.

Skontaktowaliśmy się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Kolbuszowej. Jak poinformował nas Marek Olszowy, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii,  po znalezieniu padłego dzika powinniśmy postępować według określonych zasad.

- Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby - czytamy w ulotce wydanej przez Główny Inspektorat Weterynarii.

- Trzeba powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia oraz zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo  powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub straży miejskiej, lub miejscowego koła łowieckiego.

- W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości) - czytamy w komunikacie.

Znalezienie padłego dzika nasz Czytelnik zgłosił do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kolbuszowej. Od zwierzęcia została pobrana próbka do badań pod kątem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Próbka została zabezpieczona i dostarczona do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krośnie.

Jak poinformował nas lek. wet. Marek Olszowy, wynik badania znany był już następnego dnia i okazał się ujemny, co oznacza, że dzik nie był zakażony wirusem ASF.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -1

    Rolnik Euzebiusz

    Uciekać należy jak najdalej bo to oznacza że na Podkarpacie trafiło asf!!!! Czyli afrykański pomor świń!!!!