Reklama

Otwarcie wystawy prosto z Afryki Zachodniej w dawnej synagodze w Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 27 kwi 2022 08:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W piątek (22 kwietnia) w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej (dawna Synagoga) odbyło się otwarcie wystawy „Kultura materialna ludów Afryki Zachodniej”. Czyli sztuka artystów ludowych Afryki Zachodniej: Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso, Mali, Ghany, to swoistego rodzaju pokłosie pracy Misjonarzy Klaretynów obecnych w Afryce od ponad 30. lat.

W prezentowanej, bogatej kolekcji znajdują się dzieła sztuki, jak również przedmioty codziennego użytku, ręcznie tkane płótna i ubiory. Na szczególną uwagę zasługuje bogata kolekcja masek i rzeźb afrykańskich, które w procesie ich tworzenia wymagają znajomości wielu zjawisk społecznych mieszkańców Czarnego Lądu oraz szczególnych umiejętności artystycznych. Kolejna część eksponowanych przedmiotów to instrumenty muzyczne bębny jembe, dundun, grzechotki.

 

- Przesłanie ekspozycji dodatkowo potęguje wystawa fotografii, które dokumentują pracę ewangelizacyjną Misjonarzy Klaretynów. Głoszenie ewangelii, obdarowywanie nadzieją i życie razem z tymi bardzo ubogimi ludźmi jest dla Misjonarzy celem najważniejszym. Ekspozycja została przygotowana z inicjatywy Ojca Romana Woźnicy Misjonarza Klaretyna, prezesa Fundacji Zostaw Ślad, który przez blisko ćwierć wieku pełnił posługę na Wybrzeżu Kości Słoniowej

- informują organizatorzy. 

 

Wystawę otworzył Andrzej Dominik Jagodziński, dyrektor MiPBP w Kolbuszowej oraz O. Roman Woźnica. Gościliśmy m.in. ks. dziekana Lucjana Szumierza, Marka Gila wiceburmistrza Kolbuszowej, Henryka Rudnera i Piotra Kler, członków zarządu Fundacji Zostaw Ślad, ks. Antoniego Więcha, Wiesława Sitko, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję, w dosłownym tego słowa znaczeniu dotknąć egzotycznych obiektów, zagrać na afrykańskich instrumentach muzycznych jak również przywdziać odzież noszoną przez mieszkańców Zachodniej Afryki.

„Kultura materialna ludów Afryki Zachodniej” jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych egzotyczną kulturą w gmachu Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (budynek dawnej synagogi) do połowy czerwca 2022 r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy