Reklama

Około 97% wykonane. Co dalej z kanalizacją?

Opublikowano: czw, 25 cze 2020 16:20
Autor:

Około 97% wykonane. Co dalej z kanalizacją?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jakie prognozy są dla Widełki w związku ze zmniejszającym się poziomem wód gruntowych? Na jakim etapie jest skanalizowanie gminy i miasta nad Nilem?

Kolbuszowa jest skanalizowana na poziomie około 97 proc. W ostatnich 10 latach została wykonana kanalizacja o łącznej długości ponad 120 km. Około 74 km na terenie gminy Kolbuszowa, a około 46 km w mieście Kolbuszowa.

Ile kanalizacji?

Pieniądze przeznaczone na budowę kanalizacji to ponad 38 mln złotych. Na przestrzeni dekady została przebudowana kanalizacja w znacznej części miasta Kolbuszowa i wykonana nowa kanalizacja w Kolbuszowej Dolnej, Świerczowie, Zarębkach, części miejscowości Kolbuszowa Górna oraz części miejscowości Nowa Wieś.

Ile kanalizacji znajdujących się na terenie miasta wymaga remontu? - Na chwilę obecną gmina Kolbuszowa dokonała przebudowy większej części sieci kanalizacyjnych w mieście Kolbuszowa. Pozostało około 6,6 proc. sieci do przebudowy znajdującej się rejonie ulic Kolejowa, Handlowa, Wiktora - wyjaśniła Anna Łoboda, inspektor do spraw budowlanych Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej.

 Jak dowiadujemy się z rozmowy, gmina Kolbuszowa jest już w posiadaniu dokumentacji projektowej, umożliwiającej realizację przedmiotowej inwestycji. Zatem na jakim etapie skanalizowania jest cała gmina Kolbuszowa? 

- Obecnie na terenie gminy Kolbuszowa skanalizowane są miejscowości Kolbuszowa Dolna, Świerczów, Zarębki i część miejscowości Nowa Wieś i Kolbuszowa Górna - wylicza inspektor Łoboda.

Oczyszczalnia ścieków

Gmina Kolbuszowa w 2006 roku podjęła działania mające na celu zaprojektowanie oczyszczalni ścieków w Widełce. - Z uwagi na brak odpowiedniego odbiornika dla ścieków oczyszczonych nie udało się jednak uzyskać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla przedmiotowej inwestycji - wyjaśnia Anna Łoboda.

Jakie prognozy są dla miejscowości Widełka w związku ze zmniejszającym się poziomem wód gruntowych? Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej pobiera wodę dla miejscowości Widełka, Kupno, Bukowiec, Domatków, Przedbórz, Huta Przedborska, Poręby Kupieńskie z ujęć podziemnych wody Widełka-Dworzysko na podstawie aktualnego pozwolenia wodnoprawnego. 

- Pozwolenie reguluje pobór wody, określając zasady pod względem ilości przy zachowaniu dopuszczalnej depresji zwierciadła. Aktualnie zasoby te są wystarczające na pokrycie zapotrzebowania ze strony odbiorców, jednak na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zapotrzebowanie systematycznie wzrasta - podkreśla przedstawicielka urzędu. 

Ponadto na wielkość tych zasobów negatywny wpływ w dłuższej perspektywie czasu będzie miała panująca susza hydrologiczna. Analiza tych zdarzeń stanowi podstawę do określenia celów mających za zadanie zminimalizowania ryzyka wystąpienia ewentualnych niedoborów wody. Rozważana jest konieczność modernizacji i rozbudowy Stacji Uzdatnia Wody Widełka Dworzysko i dobudowa dodatkowego zbiornika wody czystej, a w dalszej perspektywie połączenie sieci Widełka z siecią Kolbuszowa.

- Ewentualne źródło zastępcze dostawy wody dla miejscowości obsługiwanych na dzień dzisiejszy z ujęcia wody Widełka Dworzysko to ujęcie wody Cmolas - dodała Anna Łoboda.

Podpisano

We wtorek (9 czerwca ) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie została podpisana umowa przez wicemarszałków Ewę Draus i Piotra Pilcha oraz Jana Zubę i Jacka Mroczka z kolbuszowskiego urzędu miejskiego, na realizację zadań mających na celu poprawę gospodarki wodno-ściekowej w gminie Kolbuszowa.

Złożony do urzędu marszałkowskiego w ubiegłym roku wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Gmina Kolbuszowa otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 959 360 zł (tj. 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych operacji). 

Pieniądze przeznaczone zostaną na budowę sieci kanalizacji sanitarnej we wsi Werynia, jest to etap pierwszy, oraz na budowę kontenerowej stacji dezynfekcji wody w Kolbuszowej Dolnej. Otrzymane dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. - Planowana całkowita wartość inwestycji to 4 185 533,48 zł - nadmieniają przedstawiciele magistratu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE