Reklama

Odstrzał dzików wstrzymany. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Odstrzał dzików wstrzymany. Dlaczego?  - Zdjęcie główne

Aktualnie wszystkie koła łowieckie zajmują się liczeniem dzików. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wstrzymany został sanitarny odstrzał dzików, związany z afrykańskim pomorem świń. Aktualnie odbywają się jedynie planowe polowania i wielkie liczenie.

Janusz Ciołek, wojewódzki lekarz weterynarii, poinformował, że w tej chwili zgodnie z poleceniem Głównego Lekarza Weterynarii odstrzał sanitarny dzików jest wstrzymany do momentu inwentaryzacji dzika. Jeżeli dziki zostaną policzone przez myśliwych i Lasy Państwowe, wówczas odstrzał sanitarny będzie wznowiony. Na tę chwilę taki odstrzał odbywa się tylko na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Jest to głównie związane z sytuacją na terenie Słowacji, w związku z afrykańskim pomorem świń.

Odstrzał planowy

Na terenie województwa podkarpackiego odbywa się aktualnie odstrzał planowy, który wynika z gospodarki łowieckiej. Koła łowieckie polują na dziki, zgodnie z corocznym planem. Lekarz weterynarii Janusz Ciołek wyjaśnił, że w 2020 roku odstrzał sanitarny był realizowany na terenie całego Podkarpacia. Była to decyzja wydana przez wojewodę podkarpackiego. Odstrzelono wówczas 7 288 dzików na terenie całego województwa, w zawiązku z walką z ASF.

Jeżeli chodzi o dziki, od 1 kwietnia 2019 roku do 30 marca 2020 roku upolowano ich 3 982 w naszym województwie. W całym roku 2020 roku było to 7 358 sztuk.

 

Opryski działają

W związku z walką z groźną chorobą świń samorządy zdecydowały się na opryski na pograniczu powiatu tarnobrzeskiego, mieleckiego i kolbuszowskiego. Odbywają się one co sześć tygodni. Oprócz tego pryskane są również przepusty na autostradzie. Część przepustów na autostradach jest całkowicie zamknięta, a te, które nie zostały zamknięte, systematycznie opryskuje się, aby odstraszyć dziki.

Janusz Ciołek nadmienił, że opryski m.in. w powiecie kolbuszowskim stosowane są wzdłuż linii hutniczej, szerokotorowej. Opryski te mają za zadanie odstraszać dziki. Jest to bariera, która uniemożliwia przejście dzików i ich migrację. - Po obserwacjach zauważono, że na granicy naszych powiatów dziki faktycznie nie przekraczały barier. Dzik szedł i wracał, patrząc po tropach. Opryski te odstraszać mają też sarny - mówił nasz rozmówca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy