Reklama

Odnowiony rynek, remont stadionu, szkoły i dróg. Tak będzie jeżeli gmina Raniżów otrzyma pieniądze z Polskiego Ładu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Odnowiony rynek, remont stadionu, szkoły i dróg. Tak będzie jeżeli gmina Raniżów otrzyma pieniądze z Polskiego Ładu  - Zdjęcie główne

Na jakie inwestycje stara się pozyskać pieniądze z Polskiego Ładu? | foto Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Raniżów także złożyła wnioski do Funduszu Polski Ład. Oprócz dróg stara się o dofinansowanie na remont szkoły czy kanalizację. Jakie konkretne plany ma raniżowski urząd? Sprawdzamy.

Pieniądze z Polskiego Ładu są najczęściej przeznaczane na remonty dróg, ale też na szkoły, obiekty sportowe czy kanalizację, a nawet oświetlenie uliczne. Na jakie tym razem inwestycje stawia gmina Raniżów? - Uważam, że gmina ma bardzo ambitne plany i przygotowała dobre wnioski. Projekty, które będziemy chcieli realizować, obejmują bardzo szerokie spektrum działań - mówi Karol Ozga, radny z Raniżowa. 

Kulturalnie i sportowo 

Pierwszy z wniosków dotyczy przebudowy i rozbudowy budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie. Prace obejmują m.in. rozbudowę zaplecza sportowego, przebudowę boiska sportowego, m.in. renowację murawy boiska, budowę bieżni i oświetlenia, budowę zadaszonych trybun sportowych czy montaż odnawialnych źródeł energii. - Zadanie przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców, rozwoju infrastruktury kulturalnej i sportowej zachwianej poprzez sytuację epidemiologiczną - uzasadnia raniżowski urząd. 

Dofinansowanie miałoby wynosić nieco ponad 5,3 mln zł. Wartość zadania opiewa na 5,9 mln zł. 

- Ciągle bardzo ważne są dla nas inwestycje w drogi, dlatego we wniosku znalazła się między innymi ul. Wilki w Raniżowie, która, mam nadzieję, będzie zwieńczeniem bardzo dużego projektu drogowego, który prowadzi w kierunku Plackówki i jest już w trakcie realizacji. Inwestycje drogowe obejmują także sołectwo Wola Raniżowska, oraz Zielonka. Niestety ze względów formalnych nie udało się wpisać do projektu drogi na Olszowe w sołectwie Mazury, ale ten temat jest dla nas bardzo ważny i będziemy się starali, aby rozwiązać go przy kolejnych projektach - zaznacza Karol Ozga, radny z Raniżowa. Wspomina on także o tym, że wniosek do Polskiego Ładu uwzględnia również modernizację sieci wodociągowej, która w niektórych miejscach jest w kiepskim stanie. - Inwestycja bardzo ważna, ponieważ wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak kłopotliwe może być ograniczenie dostępu do bieżącej wody - podkreśla samorządowiec. Zaznacza on także, że planuje się również modernizację budynku przy stadionie w Raniżowie, boiska oraz trybun, a także Szkoły Podstawowej w Raniżowie. - Kolejnym założeniem jest pozyskanie środków na rewitalizację rynku w Raniżowie oraz terenu w centrum Woli Raniżowskiej. Jak już wspomniałem na samym początku, mamy bardzo ambitne plany i liczymy, że nasze starania zostaną docenione poprzez pozytywną weryfikację wniosku. Oczywiście potrzeby są znacznie większe. Kolejne osiedla oraz sołectwa czekają na swoje drogi oraz chodniki, jednak nie wszystko uda się wykonać od ręki. W przygotowaniu są kolejne projekty i jeśli tylko będzie okazja, wójt będzie składał kolejne wnioski. Bardzo mi zależy, aby w najbliższym czasie powstały również chodniki przy ulicy Słonecznej w Raniżowie oraz w sołectwie Mazury. Obie inwestycje leżą przy drogach powiatowych, dlatego liczę na to, że władze powiatu również zaangażują się w ich realizację

- podkreśla radny Karol Ozga. 

Woda i kanalizacja 

Gmina stara się także o ponad 600 tys. zł na przebudowę i remont sieci wodociągowej w Raniżowie. Konkretnie chodzi o wymianę istniejącego wodociągu. Projektowana sieć wodociągowa będzie prowadzona w przeważającej większości przez pola uprawne i drogi dojazdowe o nawierzchni gruntowej. Na sieci będą zamontowane rury ochronne. - Zadanie to zapewni ciągłość dostawy wody, wyeliminuje częste awarie - zauważa gmina. Wartość prac oszacowano na 650 tys. zł. 

Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy w Raniżowie:

- Wszystkie inwestycje, które zostały zgłoszone do drugiego naboru, są potrzebne i wyczekiwane przez mieszkańców. Jak duże znaczenie ma ten nabór dla budżetu gminy Raniżów, świadczy to, że w budżecie na 2022 rok około 70 proc. pieniędzy na inwestycje pochodzi z Polskiego Ładu. Na same drogi otrzymaliśmy z pierwszego naboru ponad 6 milionów, a dla porównania przypomnę, że od początku bieżącej kadencji na wszystkie wydatki związane z inwestycjami i utrzymaniem dróg gmina Raniżów wydała niecałe 3 miliony. Widać więc, jakie to daje nam możliwości. Jeśli chodzi o inwestycje, na które można by jeszcze złożyć wniosek, to należy powiedzieć o kilku drogach, o które mieszkańcy zabiegają od dawna, choćby droga na Porębach Wolskich, o którą mieszkańcy upominali się na ostatniej sesji Rady Gminy Raniżów. Są też drogi na Mazurach i w Staniszewskiem, na które czekają mieszkańcy. Jest też bardzo duży obszar Osiedla Domowego w Raniżowie, który jest przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne, ale jest nieuzbrojony w infrastrukturę komunalną. Zagospodarowanie tego osiedla pozwoliłoby uzyskać kilkadziesiąt działek budowlanych w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Bardzo też popierałem pomysł strażaków i sołtysa ze Staniszewskiego, aby do Polskiego Ładu zgłosić budynek Domu Ludowego z remizą w ich miejscowości, bo inwestycja ta bardzo się ślimaczy. Co do możliwości pozyskania środków to powtórzę to co zawsze mówię na ten temat: o środki zewnętrzne dla gminy zawsze trzeba zabiegać i będę robił wszystko, aby do nas trafiły. Osobiście bardzo liczę w tym temacie na pomoc i współpracę z posłem Zbigniewem Chmielowcem i na pewno będziemy z nim na ten temat rozmawiać.

Kasa na drogi 

Najbardziej wyczekiwanymi pracami są remonty dróg. Taki wniosek również złożyła raniżowska gmina. Chce pozyskać 2,7 mln zł. 

Jeżeli gmina otrzymałaby pieniądze z Polskiego Ładu, pracę obejmowałyby przebudowę odcinków dróg w Raniżowie – ul. Malinowa, ul. Wilki, ul. Brzozowa, ul. Polna oraz przebudowę odcinków dróg w miejscowościach: Zielonka-Bąki, Wola Raniżowska i droga relacji Stece – Nowy Nart. Całość prac oszacowano na niecałe 3 mln zł. 

Scena i altanki

Kolejną inwestycją ma być objęcie rewitalizacją dwóch obszarów przestrzeni publicznej w  Raniżowie i Woli Raniżowskiej. Obszary te, zdaniem gminy, zdecydowanie wymagają poprawy funkcjonalności i zagospodarowania zieleni poprzez przebudowę i budowę małej architektury np. nowych alejek, lamp, kwietników, ławek, placów zabaw, nawodnienia, altany, budowę sceny plenerowej i miejsc postojowych.

Gmina wnioskuje tutaj o niecałe 2,5 mln zł. Koszt szacunkowy do dokładnie 2,5 mln zł. 

Remont szkoły 

Ostatni z wniosków do Polskiego Ładu dotyczy Szkoły Podstawowej w Raniżowie.  Prace obejmowałyby wymianę pokrycia dachowego, termomodernizację i docieplenie stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne, wymianę posadzek. Przebudowana byłaby także m.in. klatka. - Ponadto planuje się rewitalizacje przestrzeni na zewnątrz budynku poprzez modernizacje i unowocześnienie placu zabaw. Planowane przedsięwzięcie przyczyni się do podwyższenia standardu funkcjonowania dzieci w szkole poprzez dostęp do zmodernizowanej infrastruktury edukacyjnej. Takie rozwiązanie gwarantuje dalszy wzrost rozwoju edukacyjnego dzieci - uzasadnia urząd.

Gmina stara się o 1 176 000 zł. Wartość prac oszacowano na 1,2 mln zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy