Reklama

Odnalazł opuszczony grób księcia z Podkarpacia w Brazylii |FOTO MAPA|

Opublikowano: sob, 4 sty 2020 13:05
Autor:

Odnalazł opuszczony grób księcia z Podkarpacia w Brazylii |FOTO MAPA| - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dziennikarz Fabiano Oliveira odnalazł grób polskiego księcia w Brazylii na miejscowym cmentarzu.

Książę herbu Szreniawa bez Krzyża, Andrzej Lubomirski, urodził się 22 lipca 1862 w Przeworsku, zmarł w wieku 91 lat. Był trzecim i ostatnim ordynatem przeworskim po ojcu, a także właścicielem Korczyny. Aktywnie angażował się w politykę, był działaczem gospodarczym, doktorem prawa. Od 1898 roku był posłem na Sejm Galicyjski, 9 lat później – posłem do parlamentu wiedeńskiego.

W latach 1889-1901 był konserwatorem zabytków historycznych i sztuki w Galicji Zachodniej. Od 1904 roku był prezesem Ligi pomocy przemysłowej dla Galicji, w 1920 - wiceprezesem Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów. 8 lat później został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za opiekę nad instytucjami kulturalnymi w Polsce. Po zakończeniu działań wojennych opuścił swój dom.
 

- W lipcu 1944 roku książę Andrzej Lubomirski opuścił Przeworsk i wyjechał do Mszany Dolnej, dalej z Krakowa przez Czechosłowację dotarł do Francji, następnie do Szwajcarii, przebywał także w(...)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.