reklama
reklama

Obowiązkowe kastracje, czipowanie i zakaz uwięzi na łańcuchach. W Kolbuszowej możesz podpisać się pod projektem ustawy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Obowiązkowe kastracje, czipowanie i zakaz uwięzi na łańcuchach. W Kolbuszowej możesz podpisać się pod projektem ustawy - Zdjęcie główne

Obowiązkowe kastracje, czipowanie i zakaz uwięzi na łańcuchach. W Kolbuszowej możesz podpisać się pod projektem ustawy | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW Kolbuszowej oraz w całej Polsce ruszyła akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowli i bezdomności zwierząt”. Potrzeba co najmniej 100 tysięcy podpisów, aby projekt mógł trafić pod obrady Sejmu. Celem jest wprowadzenie zakazu trzymania psów na łańcuchach, ograniczenie pseudohodowli oraz obowiązkowa kastracja i czipowanie zwierząt domowych.
reklama

Każdego dnia tysiące zwierząt w Polsce cierpią w wyniku zaniedbań, pseudohodowli i nieodpowiednich warunków bytowych. Aby to zmienić, 22 maja 2024 r. w Sejmie złożono obywatelski projekt ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowli i bezdomności zwierząt”. Celem projektu jest wprowadzenie systemowych zmian, które raz na zawsze zakończą te patologie.

100 tysięcy podpisów 

24 czerwca 2024 r. Marszałek Sejmu wydał postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o inicjatywie. Oznacza to, że teraz czas na obywateli, którym dobro zwierząt leży na sercu. Potrzeba co najmniej 100 tysięcy podpisów do 24 września 2024 r., aby projekt trafił pod obrady Sejmu. To wyjątkowa szansa, by wspólnie zadbać o lepszy los tysięcy zwierząt w Polsce.

Dlaczego ta ustawa jest tak ważna?

W Polsce wciąż spotykamy psy przywiązane na całe życie do łańcuchów, zwierzęta z pseudohodowli, które są traktowane jak towar, oraz bezdomne zwierzęta, które nie mają szans na godne życie. To tylko kilka z wielu problemów, na które nowa ustawa ma odpowiedzieć.

Co konkretnie ma się zmienić?

  • Zakaz trzymania zwierząt na łańcuchach i uwięzi – konieczność zapewnienia im swobodnego dostępu do przestrzeni oraz godnych warunków bytowych.
  • Ograniczenie działalności pseudohodowli – surowe przepisy ograniczą nielegalne rozmnażanie zwierząt oraz poprawią warunki w hodowlach.
  • Zmiany w przepisach dotyczących znęcania się nad zwierzętami – doprecyzowanie zapisów, które pozwolą skuteczniej karać osoby znęcające się nad zwierzętami.
  • Obowiązkowe kastracje i sterylizacje zwierząt niehodowlanych – wprowadzenie tego obowiązku zmniejszy problem bezdomności zwierząt.
  • Powszechne chipowanie zwierząt domowych – pozwoli na skuteczniejsze kontrolowanie populacji i zapobiegnie zaginięciom.

Nie wszystkim się podoba 

Nie wszyscy zadowoleni są z postulatów zamieszczonych w projekcie ustawy. Mowa, chociażby o obowiązkowym czipowaniu psa czy kastracji/sterylizacji. 

- Nie rozumiem zapisu o obowiązkowym czipowaniu. Ja mam psa, opiekuje się nim, nigdy nie zdarzyło się, żeby mi uciekł i mam go czipować, bo ktoś sobie tak wymyślił.

- mówi jedna z mieszkanek. 

Czas do 24 września 

Aby projekt ustawy mógł trafić pod obrady Sejmu, potrzeba jednak zaangażowania znacznej liczby osób. Do 24 września 2024 roku należy zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów. Można wejść na stronę www.prawadlazwierzat.pl, gdzie znaleźć można szczegółowe informacje na temat zbierania podpisów oraz punktów, w których można złożyć swój podpis.

Gdzie w Kolbuszowej można złożyć podpis?

Mieszkańcy Kolbuszowej i okolic również mogą przyłączyć się do akcji i podpisać się w trzech punktach:

  • Kwiaciarnia u Moniki,
  • Sklep zoologiczny KrokoZoo,
  • Sklep Grin Schop Łukasz Nowak.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama