Dzień Dziennikarza to coroczne wydarzenie organizowane przez Klub Dziennikarzy Studenckich funkcjonujący w strukturach Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Działalność studencka, jako ważny krok do zawodowej przyszłości
Tegoroczna edycja po raz kolejny przyciągnęła tłumy osób. Byli to, zarówno wykładowcy rzeszowskiego uniwersytetu, studenci, jak i uczniowie podkarpackich liceów. Na początku wszystkich obecnych powitali: Wiktoria Sudoł oraz Jakub Spólnik. Następnie zgromadzeni zostali wprowadzeni w świat uczelnianych mediów. Studenci dziennikarstwa przedstawili pokrótce działalność czasopisma Nowy Akapit, a także telewizji Studentura.TV, podkreślając istotę angażowania się w różne działalności podczas swojej przygody na studiach.
Studia to nie tylko wykłady, notatki i egzaminy. To przede wszystkim najlepszy czas na poznawanie nowych ludzi, zdobywanie doświadczenia i rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Dzięki działalności w Klubie Dziennikarzy Studenckich mamy lepsze perpektywy zawodowe, ponieważ uczymy się już teraz, jak wygląda praca dziennikarza "od kuchni". Publikujemy swoje teksty na stronie Nowego Akapitu, występujemy przed kamerą. To pozwala nam wyjść ze strefy komfortu, wyciągnąć teksty z "szuflady" i pokonać tremę. KDS organizuje wiele certyfikowanych warsztatów i szkoleń, które możemy wpisać sobie do CV. Warto już teraz zdobywać nowe kontakty i otaczać się ludźmi o podobnych zainteresowaniach
- powiedziała nam Zuzanna Jarosz, studentka dziennikarstwa działająca w KDS.
Fakenewsy, chat GPT, wywiady i nie tylko
Podczas wydarzenia nie zabrakło również interesujących, przepełnionych wieloma aktualnymi tematami wykładów. Doktor Jarosław Kinal przybliżył wszystkim zgromadzonym kwestie związane z fake newsami, missinformacjami oraz dumbscrollingu, z kolei doktor Jakub Czopek w prelekcji zatytułowanej „Czy dziennikarze będą jeszcze potrzebni? O robotyzacji pracy redakcji” opowiedział o ChacieGPT, czyli popularnej – na przestrzeni ostatniego czasu – sztucznej inteligencji.
Faktem jest to, że narzędzia oparte na sztucznej inteligencji będą się rozwijać i tego nie zatrzymamy. Są oczywiście próby spowolnienia tego rozwoju, ale prędzej czy późnej tego typu narzędzia będą codziennością w redakcjach
- podkreślił w swoim wystąpieniu dr Jakub Czopek.
Przed ponad 150-osobową grupą o dziedzinach związanych z gatunkami dziennikarskimi opowiedzieli również studenci. Kinga Skowron zwróciła uwagę na prawidłowe podejście do pisania recenzji książek, Dawid Micał przedstawił najważniejsze fakty o wywiadzie, podkreślając, że powinien być on określany rozmową, z kolei Małgorzata Urban przybliżyła wszystkim informacje o felietonie. Swoje prelekcje wygłosili także: Maciej Prokop oraz Natalia Toropiła.
O Agencji Wydawniczo-Reklamowej KORSO
Dzień Dziennikarza był również znakomitą okazją do pokazania wszystkim studentom oraz licealistom pracy Agencji Wydawniczo-Reklamowej KORSO. Podczas wydarzenia obecny był dyrektor Grzegorz Darłak, który opowiedział o działalności i pozycji rynkowej gazet i portali internetowych należących do AWR KORSO, zachęcając tym samym do podjęcia stałej współpracy lub odbycia praktyk czy stażu.Agencja Wydawniczo-Reklamowa KORSO będąca drugim największym wydawnictwem – w odniesieniu do portali internetowych – w województwie podkarpackim od kilku miesięcy współpracuje z Instytutem Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, oferując możliwości zatrudnienia, a także różnego rodzaju szkolenia. To znakomita oferta dla młodych adeptów dziennikarstwa, którzy już podczas studiów mają okazję pracy w prawdziwej redakcji, zdobywając przy tym ogromne doświadczenie.
Spotkanie z młodymi dziennikarzami
Ostatnimi akcentami wydarzenia było długo wyczekiwane spotkanie z młodymi dziennikarzami. W panelu dyskusyjnym o swojej codziennej pracy, doświadczeniach, życiu prywatnym i wskazówkach opowiedzieli: Kamil Mielnikiewicz, dziennikarz portalu wBieszczady.pl, Łukasz Wacławek, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów, Marcin Starzec, dziennikarz ESKI oraz Marcin Piecyk, były dziennikarz portalu nowiny24.pl oraz Gazety Codziennej Nowiny, a aktualnie pracownik Biura Prasowego Prezydenta Miasta Rzeszowa. Rozmowę poprowadzili: Kinga Siewierska i Dawid Micał.
Dzień Dziennikarza był okazją do pokazania między innymi działania Klubu Dziennikarzy Studenckich. Z nieskrywaną radością obserwowałam uśmiechnięte i pełne zaciekawienia twarze naszych gości i widowni. Konferencja przebiegła według planu, referaty i panele były bardzo ciekawe i sprowokowały do wielu ciekawych refleksji
- powiedziała nam po wydarzeniu Wiktoria Sudoł, pełniąca od kilku lat funkcję przewodniczącej Klubu Dziennikarzy Studenckich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.