Reklama

O czystość dbali od święta

Opublikowano:
Autor:

O czystość dbali od święta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jak wyglądała dawna bielizna? Ile koni można było kupić za prawdziwe korale? Jakie skarby panny trzymały w skrzyniach wiannnych? Odpowiedź m.in. na te pytania czekała na gości, którzy w sobotnie południe (22 kwietnia) odwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Slow Art, czyli Dzień Wolnej Sztuki, to ogólnopolska akcja, która już od kilku lat odbywa się na terenie całego kraju. Od trzech lat w to wydarzenie angażuje się też kolbuszowski skansen. – Idea jest prosta. Przeciętnie, zwiedzając muzeum, na obejrzenie jednego eksponatu poświęcamy około ośmiu sekund. Nic dziwnego – eksponatów jest wiele, a czasu mało. Tego dnia staramy się odwrócić proporcje i poświęcić godzinę na pięć eksponatów, dając zwiedzającym i sobie szansę na pełne poznanie historii opowiadanych przez przedmioty i kontekstów, w jakich należy je oglądać. To też szansa na spotkanie i rozmowę – wyjaśnia Janusz Radwański, pełniący obowiązki kierownika Działu Etnograficznego w kolbuszowskim MKL.
Miednica od miedzi

W tym roku ekspozycja była poświęcona tematyce szykowania się do odpustowego świętowania, czyli dokładnie rzecz biorąc sprawom higieny. Okazało się, że nasi przodkowie o czystość dbali raczej od święta. – Ludzie nie myli się zbyt często, a jak już to odbywało się to przeważnie w rzekach lub stawach. Inaczej sytuacja wyglądała na dworach, gdzie już częściej korzystano z umywalek – zaznaczyła Justyna Niepokój, pracownik muzeum etnograficznego, która w sobotę pełniła rolę przewodnika po wystawie. To właśnie umywalka z lat 50. – 60. XX wieku wraz z miedzianą miednicą i blaszaną konewką była pierwszym eksponatem, na który natknęli się zwiedzający. – Ciekawostką jest etymologia słowa miednica. Mało kto wie, że słowo to wywodzi się od wyrazu "miedź". Dawniej urządzenia, które wkładano do umywalek, wykonywano właśnie z miedzi i stąd wzięła się nazwa miednica – wyjaśniła etnograf.

Więcej w 17 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE