Reklama

Nowy dodatek elektryczny dla gospodarstw w gminie Kolbuszowa. Kto może starać się o pieniądze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: A. Pocałuń

Nowy dodatek elektryczny dla gospodarstw w gminie Kolbuszowa. Kto może starać się o pieniądze? - Zdjęcie główne

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa mogą starać się o nowy dodatek. | foto A. Pocałuń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy gminy Kolbuszowa już pytają o warunki nowego dodatku dla gospodarstw, których głównym źródłem ogrzewania jest pompa ciepła lub ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny. Ile można dostać z rządowego programu i co trzeba spełnić?

Ministerstwo klimatu i środowiska wydało rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest pompa ciepła lub ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny. W kolbuszowskim miejsko-gminnym ośrodku pomocy społecznej mieszkańcy gminy już zrobili małe rozeznanie. 

 

Wniosków ciąg dalszy

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego można składać od 1 grudnia do 1 lutego 2023 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolbuszowej przy ulicy Ruczki 3 (budynek dworca PKS i PKP) lub elektronicznie na adres e-PUAP. 

- Są już pierwsze zapytania odnośnie nowego dodatku. Żeby dostać pieniądze trzeba spełnić wszystkie warunki tak jak było to w przypadku dodatku węglowego 

- mówią pracownicy urzędu. 

Zgodnie z rozporządzeniem dodatek elektryczny przysługuje osobom, których gospodarstwo domowe wykorzystuje elektryczne urządzenia grzewcze, pod warunkiem że to źródło ogrzewania zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, gospodarstwo domowe nie skorzystało z dodatku węglowego, dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła oraz nie skorzystało z paliwa stałego zakupionego po cenie i od przedsiębiorcy.

Nie wszyscy dostaną pieniądze

- Wszystkie wnioski będą podlegały weryfikacji. Te gospodarstwa w których zainstalowana jest fotowoltaika nie będą mogły ubiegać się o pieniądze z dodatku - podkreślają urzędnicy. 

Osoby wnioskujące o wypłatę dodatku zobowiązane są złożyć oświadczenie, że w gospodarstwie domowym nie jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, czyli instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW. 

Zgodnie z rozporządzeniem do wniosku dołącza się rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh.

Dodatek elektryczny wypłacany jest na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Ile wynosi dodatek?

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego:

  • W przypadku, gdy zużycie w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh, kwota dodatku wynosi 1 000 zł.
  • Jeżeli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r. przekroczyło 5 MWh, wówczas kwota dodatku to 1 500 zł.
Wzór wniosku dostępny TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy