Nowym sołtysem Domatkowa został 30-letni Krystian Kiełb. W Kupnie natomiast funkcję przedstawiciela wsi przejął 36-letni Marcin Wojtowicz. Jak sami w rozmowie z nami przyznali, wygrana w wyborach na sołtysa jest dla nich miłym zaskoczeniem. Obaj udzielają się społecznie - są strażakami ochotnikami w miejscowych jednostkach.
Jeden z pięciu
W Domatkowie wystartowało aż 5 kandydatów. Pierwsza czwórka: Katarzyna Gąsior, Katarzyna Kasza, Grażyna Rozmus (dotychczasowa sołtys) oraz Józef Surowiec zdobyła odpowiednio 69, 61, 51 i 11 głosów. Najwięcej, bo aż 171 głosów, otrzymał Krystian Kiełb, który tym samym objął funkcję sołtysa. Jak skomentował wygraną?
- Cieszę się bardzo z wygranej, chociaż wcale się jej nie spodziewałem. Wiedziałem, że mam ogromną konkurencję. Jak dobrze wiemy, kandydatów było pięcioro, a tylko jedna osoba wygrywała. Przede mną 5 lat ciężkiej, ale mam nadzieję, że owocnej pracy. Jako sołtys nie chciałbym stać się tylko organem wykonawczym. Przede wszystkim zależy mi na zjednoczeniu mieszkańców i podjęciu obszernej współpracy międzypokoleniowej
- powiedział w rozmowie z Korso nowy przedstawiciel wsi i dodał:
- W dalszej części będziemy walczyć o rozwój naszej wsi. Ze swojej strony bardzo serdecznie dziękuję za obdarowanie mnie zaufaniem i oddanie na mnie głosu. Osobiście deklaruje dbać o dobre imię naszej miejscowości i godnie reprezentować ją na tle gminy i powiatu.
Z dużą przewagą
Z kolei w Kupnie w wyborach wystartowały 3 osoby. Artur Ród zdobył 33 głosy, Mieczysław Plizga (dotychczasowy sołys) - 91 głosów, a Marcin Wojtowicz zdobył najwięcej, bo 184 głosy. Ten również skomentował dla Korso wynik niedzielnego głosowania.
- Startując na sołtysa wiedziałem, że im większa frekwencja, tym moje szanse będą wzrastać, ale taki wynik mnie zaskoczył. Stare powiedzenie jest takie, że "Sołtys może, ile wieś pomoże". Wieś Kupno ma duży potencjał, który wraz z mieszkańcami będę chciał w pełni wykorzystać.
podkreśla nowy sołtys Kupna i podsumowuje:
- Na pewno będę otwarty na wszystkie sugestie związane z naszą miejscowością, a także będę chciał współpracować z OSP, KGW itd. Będę pracował z pełnym zaangażowaniem, aby Kupno było miejscem, z którego wszyscy możemy być dumni.
Czym zajmuje się sołtys?
To kluczowa postać w życiu społeczności wiejskiej, pełniąca rolę lidera i reprezentanta mieszkańców swojego sołectwa, czyli najmniejszej jednostki administracyjnej w Polsce. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie interesów lokalnej społeczności w kontaktach z gminą oraz różnymi instytucjami. Sołtys jest także odpowiedzialny za zarządzanie funduszem sołeckim.Ponadto organizuje zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy mają możliwość wyrażenia swoich opinii, omawiania lokalnych spraw oraz podejmowania decyzji dotyczących wspólnych działań. W gminie Kolbuszowa sołtys zajmuje się także pobieraniem podatków lokalnych.
W ramach swojej działalności sołtys współpracuje z radą gminy, realizując uchwały oraz decyzje, które dotyczą jego sołectwa. Często pełni również rolę mediatora w lokalnych sporach i inicjatora działań na rzecz poprawy życia mieszkańców.
Dodatek dla sołtysa
Od 16 września obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące przyznawania świadczeń dla sołtysów. Dodatek do emerytury będzie przysługiwał osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej 7 lat. Aby otrzymać świadczenie, kobiety muszą osiągnąć wiek 60 lat, a mężczyźni 65 lat.Ważne jest, że nie jest wymagane, aby funkcja ta była pełniona bez przerwy. Od 1 marca 2024 roku wysokość tego świadczenia wynosić będzie 336,36 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.