Reklama

Nowe rozwiązanie. Dzieci mogą iść do innych żłobków i przedszkoli innych gmin

Opublikowano:
Autor:

Nowe rozwiązanie. Dzieci mogą iść do innych żłobków i przedszkoli innych gmin - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gminy zawarły porozumienie. Dzieci z gminy Cmolas będą mogły uczęszczać do klubów i żłobków na terenie gminy Niwiska.

Cmolaska gmina nie posiada na swoim terenie żłobków ani klubów dziecięcych. Stąd radni musieli podjąć stosowną uchwałę, aby najmłodsi mieszkańcy mogli uczęszczać do placówek w gminie Niwiska.

Gmina Cmolas zobowiązała się do przekazania gminie Niwiska kwoty 130 zł miesięcznie na każde dziecko z gminy Cmolas objęte opieką w żłobkach na jej terenie. Warunkiem jest to, że dany żłobek otrzymuje dofinansowanie od gminy Niwiska.

Porozumienie zostało zawarte na okres od 1 września do 31 grudnia 2020 r. z możliwością wypowiedzenia przez każdą ze stron, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Jeżeli na terenie gminy Cmolas powstałby żłobek, wówczas cmolaski urząd dopłacałby do każdego dziecka 130 zł miesięcznie. W przypadku klubu dziecięcego ta kwota byłaby o 30 zł mniejsza i wynosiłaby 100 zł na miesiąc.

- Należy to rozumieć tak, że mamy już pewną sytuację dla osób prywatnych, które chciałyby prowadzić działalność na terenie naszej gminy? Mamy już pewne finansowanie, które może już zabezpieczać w jakiś sposób potrzeby. Może to jest dobry moment, żeby ten temat podnieść i zacząć pytać mieszkańców, czy widzieliby potrzebę powstania takiego miejsca na terenie naszej gminy

- proponowała Magdalena Szpyt, radna z Cmolasu.

Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich, chciał z kolei dowiedzieć się, ile dzieci uczęszcza z terenu gminy Cmolas do gminy Niwiska.

- Czy są jakieś konkretne liczby? To dałoby obraz o skali i o potrzebach. Wtedy wyniknie sprawa, czy warto organizować takie miejsce w naszej gminie

- mówił radny Siębor.

Jak wyjaśniał Marian Posłuszny, sekretarz cmolaskiego urzędu, według przepisów dziecko w żłobku jest od ukończenia 20. tygodnia, natomiast w klubie jest od ukończenia jednego roku.

- W związku z tym większość będzie w klubie, nie w żłobku - zaznaczył. - Myślę, że 130 zł w porównaniu z dotacją na jedno dziecko w przedszkolu, gdzie 75 proc. dotacji to jest kwota 538 zł, to nie jest do końca zachęta

- mówił Marian Posłuszny.

- Jest natomiast furtka, która pozwoli takim podmiotom na otwarcie. Była nawet przymiarka i lokalizacja takiego miejsca w Cmolasie, natomiast ktoś tam się wycofał. Czy to jest zachęta, nie wiem do końca, ale na pewno jest to furtka, która stworzy możliwość otworzenia takiego lokum

- podkreślił raz jeszcze sekretarz.

- W każdej chwili możemy tę kwotę podnieść do góry. Jest to decyzja rady

- dodał.

Z gminy Cmolas do placówek w gminie Niwiska uczęszczała trójka maluchów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE