Reklama

Nowa kierownik w powiatowej poradni. Elżbieta Mikołajczyk na emeryturze [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dotychczasowa dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Elżbieta Mikołajczyk, po 28 latach na tym stanowisku oraz 40 pracy zawodowej przeszła na emeryturę. Nową szefową placówki, z dniem 1 września, została Dorota Frankiewicz.

Elżbieta Mikołajczyk w sumie przepracowała 40 lat. Jak sama mówi, czuje się spełniona zawodowo.  - Dziękuję tym, którzy ze mną pracowali i tym, którzy chcieli korzystać z moich umiejętności i doświadczenia. Wiele osób zadaje mi pytanie: „a co pani teraz będzie robiła?”. Jak się okazuje pani Elżbieta, ma kilka pomysłów na spędzenie wolnego czasu podczas emerytury.

Retrospekcja pożegnalna

„Retrospekcja „tak”, ale nie pożegnalna. Przecież nikt nie lubi pożegnań. Nazwę to zmianą, gdyż jak mawiał Heraklit z Efezu jedyne, co w życiu jest pewne, to właśnie zmiana. Moje życie zawodowe jest tego  dowodem.

Po maturze w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej wybrałam pedagogikę specjalną (specjalność resocjalizacja). Marzyła mi się praca w zakładzie poprawczym dla młodzieży lub w więzieniu. Moja wiara w to, że w każdym człowieku dobro może zwyciężyć była mocno zakorzeniona. Wtedy jeszcze nie rozumiałam, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi tylko wtedy, gdy on sam na tę zmianę jest gotowy. Praktyki  studenckie w różnych ośrodkach pokazały mi nieco inny świat. Miałam nawet na studiach, zamiast wychowania fizycznego, zajęcia z dżudo z elementami samoobrony.

Po zakończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie miałam okazję rozpocząć pracę w milicyjnej izbie dziecka, ale sama zrezygnowałam z tej propozycji. Kolejnym pomysłem była rola kuratora sądowego i wreszcie sposobność uczenia młodszych dzieci w Zbiorczej Szkole Gminnej w Kolbuszowej. Wybrałam szkołę. Dzisiaj nie do pomyślenia, gdyż bez dydaktyki, bez przygotowania. Chęci wystarczyły, dużo pytałam, doczytywałam, szkoliłam się...

Epizod ze szkołą trwał tylko kilka lat. W 1990 roku zostałam przeniesiona do Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Kolbuszowej, gdzie podjęłam pracę pedagoga. I po dwóch latach kolejna zmiana, gdyż w wieku trzydziestu pięciu lat zostałam dyrektorem tej placówki. Zgodziłam się tylko na jedną pięcioletnią kadencję, a zostałam aż dwadzieścia osiem lat. Powierzenia funkcji otrzymywałam  kolejno od kuratora, wojewody, trzech starostów. Zmieniałam też profil swojej działalności kończąc logopedię, neurologopedię, surdologopedię. Stagnacja na stanowisku, ale permanentna zmiana w  działalności własnej i całej poradni.

W międzyczasie placówka zmieniła swoją nazwę na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kolbuszowej i zmieniła też siedzibę. Z początkowych pięciu pracowników obecnie jest piętnastu. Przyjmowano trzysta osób rocznie, teraz około półtora tysiąca dzieci i młodzieży w ciągu jednego roku szkolnego.

Każda firma, instytucja, placówka to ludzie, którzy ją tworzą. W przypadku poradni tak niewielu pomaga sporej rzeszy uczniów, rodziców, nauczycieli... Może nie zawsze skutecznie, może nie zawsze spełniając oczekiwania. Przecież niekiedy obydwie strony mają zupełnie inny obraz danej sytuacji i zauważają odmienne potrzeby.

Obecnie czuję się spełniona zawodowo. Dziękuję tym, którzy ze mną pracowali i tym, którzy chcieli korzystać z moich umiejętności i doświadczenia. Dziękuję organowi prowadzącemu. Zawsze mogłam liczyć na przychylność i zrozumienie.

Wiele osób zadaje mi pytanie: „a co pani teraz będzie robiła?”. Mam nadzieję, że znajdę więcej czasu dla siebie. Jest tyle książek, które chciałabym przeczytać. Jestem też uzależniona od rozwiązywania krzyżówek, a przede wszystkim będę mogła więcej czasu spędzać z rodziną. Praca ważna, ale nie nade wszystko. Mam własne poczucie sensu życia, a po wtóre nie potrafię się nudzić. Jest tyle form aktywności, które mogłabym realizować!”.

Opr. Barbara Żarkowska 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy