Proboszcz Kazimierz Franczak wyjaśnia, że choć kaplica w Niwiskach została poświęcona, parafia wciąż czeka na uprawomocnienie wszystkich niezbędnych formalności, w tym odbiór obiektu przez inspektora budowlanego. Jak informuje, procedury mogą potrwać jeszcze około dwóch tygodni.
Budowa rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Choć parafianie aktywnie pomagali przy pracach, kaplicę wznosiła profesjonalna firma budowlana. Cała inwestycja została sfinansowana ze środków parafian – nie pozyskiwano żadnych funduszy z zewnętrznych źródeł.
Proboszcz przyznaje, że trudno dokładnie oszacować koszt budowy, ponieważ z początku szacowano go na 500-600 tysięcy złotych. Jednak w wyniku wzrostu cen materiałów budowlanych w ostatnich latach, koszt inwestycji mógł sięgnąć nawet miliona złotych. Jak sam mówi, musi to wszystko dokładnie policzyć.
- Kaplica była nam bardzo potrzebna - dodaje proboszcz. Do tej pory parafia korzystała z grobowej kaplicy rodziny Hupków, gdzie odprawiano modlitwy za zmarłych i przechowywano ciała w chłodni. Niestety, miejsce to było zbyt małe i wierni nie mieścili się wewnątrz.
Z tego powodu ceremonie żałobne przenoszono do kościoła. Jednak parafianie pragnęli, aby ostatnia droga zmarłych odbywała się na cmentarzu, dlatego z ich inicjatywy powstała nowa kaplica. - Nikt nie miał wątpliwości co do konieczności tej inwestycji - podkreśla ks. Franczak.
___
Parafia Niwiska jest położona w centralnej części województwa podkarpackiego w powiecie i dekanacie Kolbuszowa-Zachód i obejmuje wsie: Niwiska, Trześń, Hucina, Hucisko, Zapole i Leszcze. Zamieszkuje ją prawie trzy tysiące wiernych w tym około 600 rodzin.
Historia pierwszego kościoła w Niwiskach sięga XV wieku, minęło już od tego czasu 420 lat. Wówczas Zofia Tarnowska z domu Mielec ufundowała pierwszy kościół na „Niedźwiedziej Górze” jako wotum, po nawróceniu z arianizmu, dzięki kazaniom ks. Piotra Skargi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.