Reklama

Nie wszyscy za Polskim Ładem. Co nie podoba się mieszkańcom?

Opublikowano:
Autor:

Nie wszyscy za Polskim Ładem. Co nie podoba się mieszkańcom?  - Zdjęcie główne

Jedna z inwestycji dotyczy powstania drogi asfaltowej w kierunku stadionu w Cmolasie oraz budowy parkingu przy obiekcie.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Cmolas otrzymała olbrzymie dofinansowanie z Funduszu Polski Ład. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z inwestycji, które będą realizowane na terenie gminy.

Końcem maja zostały ogłoszone wyniki naboru do drugiej edycji Polskiego Ładu. Gmina Cmolas otrzymała duże pieniądze, które wydane zostaną na szereg inwestycji, m.in. na drogi, szkoły czy siłownię. Przypomnijmy, że w pierwszym naborze cmolaski urząd otrzymał niewiele z Polskiego Ładu, bo o niewiele się starał. 

 - Po słabym dla gminy Cmolas pierwszym naborze wniosków z Polskiego Ładu radni pochylili się nad tematem na wspólnym posiedzeniu komisji. Zostały wskazane priorytety w inwestycjach na terenie gminy i  poczyniono ustalenia w zakresie inwestycji do naboru

- relacjonowała Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu na swoim profilu na Facebooku. 

Ustalenia ustaleniami

- Jak to w naszej gminie bywa, ustalenia ustaleniami. Wnioski zostały złożone przez wójta 23 lutego, czyli w przeddzień sesji, na której radni rozmawiali o wnioskach do Polskiego Ładu. Taki paradoks - wyjaśniła radna z Cmolasu.

Według radnej parkingi są ważne, jednak osobiście uważa, że budowanie z Polskiego Ładu, przy 95 proc. dofinansowaniu dwóch parkingów, wykorzystywanych okresowo, za milion złotych, gdzie cały czas są mieszkańcy i domy bez dostępu do drogi asfaltowej, jest nie w porządku z poczuciem równego traktowania. - Każda inwestycja jest potrzebna, ważna i podnosi jakość życia dla mieszkańców gminy. Każda inwestycja cieszy, tym bardziej że są to pozyskane środki spoza budżetu gminy. Mam nadzieję, że pozyskane pieniądze zostaną skutecznie przekute na inwestycje - napisała Bernadetta Wolak-Posłuszny.  

Drogi i parkingi 

Gmina Cmolas otrzymała ponad 4,9 miliona złotych na drogi i ich remonty. W tych pieniądzach przebudowany ma zostać trakt Jagodnik-Kapłonka-Cmolas wraz z budową chodnika. Dotyczy odcinka od zjazdu z drogi powiatowej do skrętu na Jamnicę. Wyremontowana ma zostać także droga na osiedlu Pańskie Pola w Cmolasie. Remont będzie polegał na położeniu nowego asfaltu i budowie obustronnego chodnika. Prace dotyczą bocznej drogi osiedlowej po prawej stronie drogi gminnej. 

Za te pieniądze zostanie także zrobiona droga asfaltowa w kierunku stadionu w Cmolasie. Powstanie tam też parking dla samochodów. Podobny parking powstać ma także w Ostrowach Tuszowskich. Przebudowane zostaną także drogi Podpołudnie-Koczubaj i Koniec w Trzęsówce, oraz Trzęsówka - Ostrowy Tuszowskie, w kierunku Złotej Góry, a także Toporów - Fraszki. 

Wybudowany ma zostać także ciąg pieszo-jezdny na osiedlu Dąbrówka. - Drogę realizujemy niestety w etapach i trochę od środka. Taka była decyzja wójta przy składaniu wniosków. Zgodnie z przekazanymi przez wójta informacjami podczas sesji, pozostała część drogi, na którą mamy projekt, ma być realizowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Ostatnie dofinansowanie z tego programu otrzymaliśmy chyba w 2017 roku. Mam nadzieję, że tym razem zgodnie z zapewnieniami wniosek wójta będzie skuteczny, a realizacja obydwu inwestycji zbiegnie się w czasie. Wierzę że mieszkańcy Cmolasu-Dąbrówka w końcu uzyskają dostęp do drogi asfaltowej i trzymam kciuki za jak najszybszą realizację inwestycji - zaznaczyła radna Wolak-Posłuszny.

Na szkoły 

Cmolaski urząd otrzymał także drugie prawie 5 mln zł na szkoły. Gmina chce rozbudować szkołę w Hadykówce. Dobudowane mają być dwie sale lekcyjne, zaplecze i mała sala gimnastyczna. Urząd chce także wykonać remont, przebudowę oraz budowę infrastruktury przy obiektach szkolnych w Cmolasie. W planie jest także remont oświetlenia i gniazd wtyczkowych w szkole w Cmolasie.

Na siłownię 

Kolejnym pomysłem, który doczeka się realizacji, jest budowa siłowni wewnętrznej przy krytej pływalni w Cmolasie. Gmina otrzymała ponad 1,2 mln zł dofinansowania. - Budynek dwukondygnacyjny, parter oraz zagospodarowane poddasze. Parter przeznaczony na siłownie z wydzielonymi strefami ze sprzętem treningowym do ćwiczeń aerobowych i strefą siłową wraz z wyposażeniem w urządzenia do ćwiczeń. Na parterze ponadto szatnia, przebieralnie i pomieszczenia sanitarne. Poddasze z większą salą fitness z lustrami i drabinkami, przebieralniami, pomieszczeniami sanitarnymi oraz pomieszczeniami dla personelu i magazynowymi - czytamy w projekcie. 

Zero inwestycji 

Niektórzy mieszkańcy także nie kryli niezadowolenia, że w ich miejscowościach mało się dzieje, a pieniądze z Polskiego Ładu nie popłyną do nich. - Ostrowy Baranowskie zero inwestycji - napisała jedna z mieszkanek. 

- A gdzie więcej inwestycji w Cmolasie? Ostrowy, Trzęsówka, w Cmolasie tylko droga na Pańskie Pola i chodnik. Chodnik w kierunku ujęcia wody dalej zapomniany, ale w innych mniej ruchliwych miejscach jest. To jest dopiero paradoks. Został zrobiony kawałek, jakieś 400 metrów i dajcie nam spokój? Następny za 100 lat? Śmieszne i żałosne. Poza tym kiedyś był też poruszony temat parkingu, zrobić przy chodniku, przy placu targowym. No, ale - napisała kolejna z kobiet. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy