Reklama

Na Podkarpaciu sklepy będą otwarte w każdą niedzielę. Powód? Sytuacja w Ukrainie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Na Podkarpaciu sklepy będą otwarte w każdą niedzielę. Powód? Sytuacja w Ukrainie  - Zdjęcie główne

W niedziele sklepy na Podkarpaciu będą mogły być otwarte. | foto Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W związku z zaistniałą sytuacją, która panuje aktualnie w Ukrainie, sklepy na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego będą mogły być otwarte w niedzielę. Jak powiedział rzecznik rządu, jest to stan wyższej konieczności.

Duży napływ uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, spowodował, że rządzący zdecydowali się na ustępstwa w zakazie handlu w niedzielę. Właściciele sklepów będą mogli je legalnie otworzyć. Sprawa dotyczy jednak tylko województw podkarpackiego i lubelskiego. 

- W województwie podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, po których poruszają się osoby przemieszczające się z terenu Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że otwarcie sklepów w tym momencie, gdy mamy tysiące uchodźców, jest uzasadnione

- poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Zakaz handlu w niedzielę - przepisy 

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w 7 niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje między innymi działalności pocztowej.

Ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 złotych do 100 tysięcy złotych kary. Z kolei przy uporczywym łamaniu ustawy, kara ograniczenia wolności.

Zgodnie z nowelą, która weszła w życie 1 lutego tego roku, w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie będą mogły działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 procent przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Niedziele handlowe 2022. Kiedy wypadają?

  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy