Reklama

Mural w Kolbuszowej powstanie w tym roku. Podano konkretną datę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Mural w Kolbuszowej powstanie w tym roku. Podano konkretną datę - Zdjęcie główne

Liceum w Kolbuszowej nosi imię Janka Bytnara. | foto Joanna Serafin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W Kolbuszowej powstanie pierwszy mural, który zostanie poświęcony Jankowi Bytnarowi. Ustalono już termin do kiedy malunek ma być gotowy.

Postać Janka Bytnara, ale i nie tylko, ma zostać namalowana na muralu, który powstanie w Kolbuszowej. Z przygotowanych kilku projektów Instytut Pamięci Narodowej zatwierdził jeden. Zostanie on wykonany na ścianie zewnętrznej kolbuszowskiego liceum ogólnokształcącego, która nosi imię bohatera Szarych Szeregów urodzonego w Kolbuszowej. 

Wykonawcą muralu będzie Rafał Roskowiński - pionier sztuki muralu, doktor sztuk pięknych, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu.

- Chcemy uczcić w ten sposób naszego patrona. Mamy bardzo dobre miejsce na wykonanie muralu, czyli ścianę hali widowiskowo-sportowej od strony basenu

- mówił Dariusz Fus, dyrektor LO kilka miesięcy temu. 

Planowano, że mural odsłonięty zostanie przy okazji obchodów 110-lecia kolbuszowskiego liceum, które obchodzono w czerwcu 2022 roku. Tak się jednak nie stało. Liceum starało się o współfinansowanie tego przedsięwzięcia przez Instytut Pamięci Narodowej. Takie wsparcie otrzymało. Do centrali w Warszawie przesłano kolejną prośbę o zwiększenie kwoty przeznaczonej na kolbuszowski mural. 

Kiedy więc mural w Kolbuszowej powstanie?

- Mam dobre wiadomości. Umowa z artystą, który wykona mural, została już podpisana

- powiedział nam dzisiaj (6 kwietnia) dyrektor kolbuszowskiego LO.

Dariusz Fus dodał, że malunek ma powstać najpóźniej do końca sierpnia tego roku, co wynika z podpisanej umowy między artystą a IPN-em w Warszawie. 

Dodajmy, że samo wykonanie muralu ma nie trwać długo - od dwóch do trzech dni. Dłużej będą trwały przygotowania, w tym rozłożenie ogromnego rusztowania. 

Mural w Weryni pierwszym w powiecie

Mural na budynku sali kolbuszowskiego liceum byłby drugim w powiecie kolbuszowskim. W 2021 roku odsłonięty został malunek, który również wykonany został na ścianie zewnętrznej sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Weryni.

Malunek przedstawia mjr. Józefa Batorego - członka IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego w więzieniu na warszawskim Mokotowie 1 marca 1951 roku. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. Uroczyście został on odsłonięty 21 czerwca 2021 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy