Reklama

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa nie będą już płacić podatku za drogi dojazdowe prowadzące do pól. Jest jednak jeden warunek

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa nie będą już płacić podatku za drogi dojazdowe prowadzące do pól. Jest jednak jeden warunek  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Już w 2010 roku rada miejska podjęła uchwałę, która zwalniała z podatku od nieruchomości grunty oznaczone w ewidencji symbolem "dr". Problem jednak w tym, że na terenie gminy sporo było dróg dojazdowych do pól, które w oficjalnym rejestrze figurowały jako "użytki rolne". Tych zwolnienia podatkowe nie obowiązywały.

Po ośmiu latach magistrat postanowił to zmienić. - Staraliśmy się, aby problem ten został załatwiony systemowo. Na razie jednak załatwimy to na terenie naszej gminy w taki sposób, który byłby satysfakcjonujący dla właścicieli tych dróg - przyznał na ostatniej sesji (22 lutego) Stanisław Zuber, skarbik gminy.

Dla wszystkich

Projekt uchwały, który został przedstawiony radnym, zakładał, że zwolnienia podatkowe będą dotyczyć wszystkich dróg dojazdowych do pól (tych, które w ewidencji gruntów i budynków są oznaczone symbolem "dr", jak i tych oznaczonych jako "użytki rolne" - przyp.red.).

Warunek jest jeden. - Projekt uchwały zakłada w sumie zwolnienia wszystkich dróg dojazdowych do gruntów rolnych dla osób niebędących przedsiębiorcami, czyli dla tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i ta droga nie służy im do tej działalności - zaznaczył Stanisław Zuber.

A kto już zapłacił?

Skarbnik gminy podkreślił, że nowa regulacja, chociaż przyjęta 22 lutego, obowiązuje od początku tego roku. I choć radnym proponowana zmiana się spodobała, to nie obyło się bez pewnych wątpliwości.

- Jestem już w końcówce roznoszenia nakazów podatkowych. Pan mówił coś, że osoby, które dokonały zapłaty tego podatku przed podjęciem tej uchwały, będą miały nadpłaty. Tylko proszę mi powiedzieć, jak tę nadpłatę wyegzekwować? - dociekał Marek Opaliński.

Pytanie radnego z Zarębek nieco dziwiło Stanisława Zubera. - Myślę, że to jakieś nieporozumienie - stwierdził urzędnik.

- Uchwała dotyczy zwolnienia podatkowego dróg dojazdowych. Podejrzewam, że rolnik, który płaci podatek od drogi, ma nieruchomość, do której tą drogą musi dojechać. Jeżeli zapłacił za drogę, to będzie miał pomniejszoną kwotę zapłaty za nieruchomość - wyjaśnił skarbnik gminy.-  Pożyjemy, zobaczymy - odparł sołtys Zarębek.

Więcej w aktualnym Korso

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE