reklama
reklama

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa muszą złożyć informację. Gdzie i kiedy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa muszą złożyć informację. Gdzie i kiedy? - Zdjęcie główne

Wszyscy mieszkańcy, chcący zutylizować azbest, będą musieli złożyć wniosek do urzędu. | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIZalegający na stodołach, a często nawet na domach. Mowa o szkodliwym azbeście, czyli eternicie. Mieszkańcy sukcesywnie się go pozbywają, a urząd ogłosił inwentaryzację na terenie gminy Kolbuszowa.
reklama

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, poinformował, że od dnia 11 marca do 31 maja rozpocznie się inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest występujących na terenie gminy Kolbuszowa.

Niezbędna inwentaryzacja 

Jak podkreślają urzędnicy, inwentaryzacja jest niezbędna dla aktualizacji dokumentu dotyczącego usuwania azbestu na terenie gminy Kolbuszowa.

- Mieszkańcy gminy mają możliwość bezpłatnego oddania wyrobów zawierających azbest

- dodaje kolbuszowski urząd.

Burmistrz przypomniał także, że zgodnie z rozporządzeniem ministra, to na właścicielu spoczywa obowiązek inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest poprzez sporządzenie spisu z natury.

- Stąd zobowiązuje się właścicieli nieruchomości, na których znajdują się wyroby zawierające azbest, do złożenia informacji o jego lokalizacji oraz ilości występowania. Zgłoszenia należy składać według dokumentu, czyli "Karty informacyjnej o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania"

- czytamy w komunikacie zamieszczonym przez Urząd Miejski w Kolbuszowej. 

Dokument wraz załącznikiem, czyli mapką sytuacyjną nieruchomości z oznaczeniem budynku, na którym znajduje się azbest, należy złożyć w biurze Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej przy ul. Piekarskiej 15.

Usunięte do 2032 r. 

Urząd podkreśla także, że wszystkie wyroby azbestowe muszą być usunięte do 2032 r., a  odbioru azbestu może dokonać tylko wyspecjalizowana firma.

Jedynie właściwie zinwentaryzowane wyroby zawierające azbest będą uwzględniane w  programie, a tym samym do takich wyrobów jest przewidziane finansowanie ich zbiórki, transportu i utylizacji.

Szkodliwy dla zdrowia 

Azbest to minerał włóknisty, który był szeroko stosowany w przemyśle budowlanym oraz produkcyjnym przez wiele lat ze względu na swoje wyjątkowe właściwości takie jak odporność na ogień, ciepło, działanie substancji chemicznych oraz dobre właściwości izolacyjne. Składa się z mikroskopijnych włókien, które mogą być łatwo wdychane lub połknięte, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z ekspozycją na azbest, wiele krajów na świecie wprowadziło ścisłe regulacje dotyczące jego użycia, a w wielu przypadkach całkowicie zakazało stosowania materiałów zawierających azbest. W Polsce użycie azbestu zostało zakazane w 1997 roku, a następnie wprowadzono programy mające na celu usunięcie i utylizację azbestu z budynków i infrastruktury.

Długotrwała ekspozycja na włókna azbestowe może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak m.in. azbestoza, czyli przewlekła choroba płuc, która powoduje bliznowacenie tkanki płucnej, prowadząc do trudności w oddychaniu, raka płuc, zwiększone ryzyko występuje szczególnie u osób, które palą tytoń, mezotelioma, rzadki rodzaj raka, który atakuje błonę otaczającą płuca, brzuch lub serce.

Usuwanie azbestu jest procesem wymagającym specjalistycznych umiejętności i środków ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i otoczenia. Powinno być przeprowadzane przez certyfikowanych specjalistów, którzy używają odpowiedniego sprzętu ochronnego i metod eliminacji zanieczyszczeń. Po usunięciu odpady azbestowe muszą być odpowiednio zabezpieczone i zutylizowane w specjalnych składowiskach odpadów niebezpiecznych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama