całą sprawę dopytywała Bernadetta Wolak - Posłuszny, radna z Cmolasu. W swoim zapytaniu wystosowanym do wójta gminy Cmolas chciała uzyskać informację, dlaczego gmina dotychczas nie złożyła stosownych dokumentów i nie dostała wsparcia finansowego z funduszy europejskich.
Inne gminy mają
Jak udało się ustalić radnej z informacji przekazanych m.in. przez mieszkańców sąsiednich gmin, Majdan Królewski, Niwiska, Przecław, otrzymały one wsparcie finansowe na to zadanie. - Projekty te są już na etapie wdrożenia do realizacji i mieszkańcy tychże gmin korzystają już z instalacji - pisze w interpelacji do wójta radna. - W świetle zapowiadanych przez koncerny energetyczne podwyżek cen energii elektrycznej inwestycja ta daje spore oszczędności na bieżących rachunkach i szybko następuje zwrot zainwestowanej kwoty w montaż instalacji - uzasadnia swoje zapytanie przedstawicielka wsi.
Zbyt małe zainteresowanie
Na pytanie radnej starał się odpowiedzieć wójt gminy Cmolas. - Gmina nie składała wniosków aplikacyjnych na montaż instalacji fotowoltaicznych, gdyż było małe zainteresowanie mieszkańców tymi inwestycjami - pisze w odpowiedzi Eugeniusz Galek. - Składane wnioski przy małej ilości gospodarstw domowych mogło być różnie komentowane - informuje i dodaje, że aktualnie funkcjonuje elektrownia słoneczna na budynkach Szkoły Podstawowej w Cmolasie o mocy 30,24 kW, a w 2019 roku przewiduje się budowę elektrowni słonecznej dla Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Cmolasie o mocy 36 kW oraz dla oczyszczalni ścieków o mocy 39 kW.
Więcej w aktualnym numerze Korso.