- Przedkładam państwu "Raport o stanie Gminy Niwiska za 2019 rok", który przygotowany został zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym - czytamy na stronie urzędu.
Zabierz głos
W myśl zapisów tej ustawy wójt co roku do 31 maja przedstawia radzie raport o stanie gminy. Raport obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim. Rada gminy rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia wotum zaufania.
Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności, a nad jego treścią przeprowadza się debatę, podczas której mieszkańcy mogą zabierać głos. W tym celu składa się do Roberta Roga, przewodniczącego rady gminy, pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej 20 osób. Należy to zrobić najpóźniej w przeddzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiony raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba osób mogących zabrać głos w debacie wynosi 15.
Sesja, na której odbędzie się debata nad raportem o stanie gminy Niwiska, planowana jest na 30 czerwca (wtorek). - W związku z powyższym zgłoszenia będą przyjmowane do 29 czerwca do godziny 15 w sekretariacie urzędu gminy - dodają pracownicy magistratu.
Co w raporcie?
Raport o stanie gminy to nowy obowiązek, który spoczywa na samorządzie. - Starając się, aby raport był jak najbardziej przejrzysty i czytelny, podjęliśmy próbę zebrania w nim najważniejszych działań gminy Niwiska w 2019 roku - wyjaśnia wójt Elżbieta Wróbel.
Podkreślić należy, że w raporcie znalazły się najbardziej istotne i wybrane sfery działalności, ponieważ nie sposób ująć w nim wszystkich podejmowanych każdego dnia działań. - Niemniej jednak staraliśmy się, aby stanowił on dokładny wgląd w sferę ustrojową, finansową, gospodarczą, a przede wszystkim społeczną naszej gminy - dodała włodarz.
W sprawozdaniu znajdziemy takie informacje o realizacji polityki, programów i strategii. Jak wygląda współpraca z innymi społecznościami samorządowymi, a także o planie zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Mieszkańcy mogą dowiedzieć się, jak wygląda program opieki nad zabytkami. - Wychodząc naprzeciw postulatom mieszkańców, realizowaliśmy program w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego i klimatu – program parasolowy OZE umożliwiający dofinansowanie wymiany przestarzałych źródeł ciepła poprzez montaż pieców na biomasę, montaż powietrznych pomp ciepła czy instalacji fotowoltaicznych - wylicza przedstawicielka urzędu.
To tylko przykłady działań, które realizowane były w ubiegłym roku. - O wielu innych podejmowanych w zakresie spraw społecznych, edukacji, kultury, ochrony zdrowia, sportu i kultury fizycznej, planowania przestrzennego, transportu i infrastruktury drogowej, spraw gospodarczych i świadczonych usług komunalnych piszemy w niniejszym raporcie - podsumowuje włodarz gminy.
Sprawozdanie dostępne jest na stronie internetowej Urzędu Gminy w Niwiskach.